Teknoloji Ekonomisi 27 EKİM 2011 / 17:14

Nintendo: "Kur kurbanı olduk"

Nintendo: "Kur kurbanı olduk"

Japon oyun devi Nintendo, yaptığı açıklamada, yılın yarısındaki zararının arttığını belirterek, buna gerekçe olarak da düşük yazılım satışlarını ve güçlü para birimi yeni gösterdi.BBC News haberine göre, oyun şirketi Eylül’e kadarki altı aylık dönemde 70.3 milyar yen, yani 925 milyon dolar net zarar açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise şirketin zararı 2 milyar yendi.

Satışlarının yüzde 80’ini yurtdışına yapan Nintendo, yenin değerindeki keskin artıştan olumsuz etkilendi. Şirketi olumsuz etkileyen bir unsur da, halihazırda 3 milyon adet satılan 3DS el oyun cihazının satışlarının zayıflaması. Bu faktör ışığında şirket, 3DS fiyatını Japonya ve ABD’de keskin bir şekilde düşürmüştü.

Şirketin net satışları yılın altı aylık döneminde 215.7 milyar yen olarak, geçen yılın aynı dönemindeki 363 milyar yenin altına geriledi. Yılın Nisan 2012’ye kadarki bölümünde Nintendo’nun satış tahmini de 790 milyar yen. Bu da, aynı döneme dair bir önceki tahmini olan 900 milyar yenin altında. Daha önce söz konusu dönem için 20 milyar yen net kâr hedefi olan şirket, şimdi ise aynı oranda net zarar bekliyor.
ETİKETLER : nintendo nintendo 3DS