Teknoloji Ekonomisi 27 OCAK 2012 / 09:14

Nintendo 628 milyon dolar zarar açıkladı

Nintendo 628 milyon dolar zarar açıkladı

Japon oyun devi Nintendo, yüksek zarar rakamı açıkladı. Nintendo’ya göre bunun en önemli sebebi güçlü yen ve yüksek beklentilere sahip olduğu 3DS konsolunda zayıf satışlar.31 Aralık’a kadarki 9 aylık dönemde şirket 48,35 milyar yer, yani 628 milyon dolar zarar açıkladı. Bir önceki yılın aynı döneminde ise şirket 49,5 milyar yen kâr elde etmişti. Bu arada şirket, 3DS modelinin satış tahminlerini de aşağı yönlü revize etti. Buna göre tüm yılı kapsayan 16 milyon adetlik satış hedefi 14 milyona indirildi. BBC News haberine göre, bu aşağı yönlü satış hedefi revizyonu, Ağustos ayında Nintento 3DS’te fiyatların yüzde 20 indirilmesine rağmen yapıldı.

Şirketin tahminleri; tüm yıl için 65 milyar yen zarar açıklanacağı yönünde. Bu da, bir önceki yıl yapılan 20 milyar yenlik zarar tahmininin çok üstünde. Nintendo’nun dokuz aylık satışları da, 2010 yılı seviyelerinden yüzde 31,2 azalarak 556,71 milyar yene çekildi.

Şirket her zaman oyunseverlerin tercihi olmuştu. Ama o kitle artık konsol yerine, akıllı telefon ve tablet bilgisayarı tercih ediyor. Güçlü yen de Nintendo’yu zayıflatan bir faktör. Oyun sektöründe rekabet, Sony’nin Playstation Vita’nın pazarda yerini almasıyla daha da kızışıyor. Konsol, Aralık ayında Japonya pazarında satışa çıktı. Gelecek ay da ABD ve Avrupa pazarında yerini alacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun