Teknoloji Ekonomisi 29 TEMMUZ 2011 / 12:01

Nintendo 3DS'in fiyatı düşüyor

Nintendo 3DS'in fiyatı yüzde 40 indirime gidiyor

Nintento, 3DS oyun konsollarının fiyatlarını, cihaz satışa çıktıktan sadece 4 ay sonra yüzde 40 oranında indirme kararı aldı. Bunda, cihazın zayıf satışları ile çeyrek dönemde elde edilen 321 milyon dolarlık zararın da payı oldu.Japon şirket son yıllarda oyun donanım pazarında egemenliği, küçük DS cihazları ve büyük Wii ev sistemleri ile elinde tutuyordu. Ancak bireylerin akıllı telefonlar ve tablet bilgisayar gibi cihazlarla oyun oynama tercihinin belirmesi, şirketi de zor durumda bıraktı.

Bu tablo karşısında Nintendo taşınabilir konsolu 3DS’in fiyatını düşürme kararı verdi. Japonya’da cihazın fiyatı 25 bin yenden 15 bin yene düşürülecek. En büyük oyun pazarı olan ABD’de ise fiyat indirimi biraz daha sınırı olacak ve 249 dolardan 170 dolara indirim gündeme gelecek. Tüketiciye indirimi ne kadar yansıtacağı konusunda ise perakendeciler karar verecek.

Financial Times’ın haberine göre, geçen yılın aynı dönemine kıyasla, bu yıl ilk çeyrekte Nintendo’nun gelirleri yüzde 50 oranında azaldı. Bu azalmada Japonya’yı vuran depremin de kaçınılmaz etkisi oldu. Şirket, Haziran’a kadarki üç aylık dönemde net 25.5 milyar yen zarar açıkladı. Vergi öncesi faaliyet zararı ise 37,7 milyar yen oldu. Oysa sektör analistlerinin beklentisi, şirketin az da olsa bir kâr elde etmesi yönündeydi.

Yıllık kâr tahminleri yüzde 82 azaltıldı

Bu tablonun ardından şirket, yıllık net kâr tahminlerini de yüzde 82 oranında düşürerek 20 milyar yene çekti. Şirket, tüm yıl bazında bugüne kadar hiç zarar açıklamadı. Nintendo’nun beklentisi, 3DS fiyat indiriminin, bu yılki 16 milyon cihaz satma hedefine ulaşmasına yardımcı olması. Cihazın kullanımı arttıkça, daha fazla oyun geliştirici özel 3D başlıklar sunacak, ki bugüne kadar bunun eksikliği en büyük engel olarak görülüyordu.

Uzmanlara göre ise, Nintento gelecek yıle Wii ev konsolunun yeni versiyonunu pazara sunana kadar satışlarında düşüşle karşılaşmaya devam edecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun