Teknoloji Ekonomisi 24 TEMMUZ 2012 / 11:55

Nicira 1.3 milyar dolara VMware’in oluyor

Eylül ayında CEO değişikliğine gidecek olan sanallaştırma uzmanı VMware, ağlar üzerinde sanallaştırma yapan Nicira’yı yaklaşık 1.3 milyar dolara satın alıyor.VMware’in hızla gelişen sanallaştırma çözümlerini genişletmesi beklenen satın alma için VMware’in 1.05 milyar dolar nakit ve 210 milyon dolarlık hisse vereceği açıklandı.

Bir bilgisayarın bir kaç bilgisayar gibi çalışmasını sağlayarak veri merkezlerindeki maliyeti düşüren sanallaştırma çözümleri sunan VMware, ikinci çeyrek gelirlerini de açıkladı. Buna göre, gelirlerinde yüzde 13 düşüş yaşamasına rağmen şirketin üst düzeyde gelişim gösterdiği bilgisi verildi.

1998 yılında kurulan VMware’in piyasa değeri 38 milyar dolara ulaşmış durumda. Satın aldığı Nicira ise şirket içinde ya da devlet ağında çalışan bilgisayarların sanallaştrılması konusunda yazılımlar üretiyor. Henüz 5 yıl önce kurulan şirket için 1.3 milyar dolarlık bir bedel gözden çıkarıldı.

Daha önce Nicira’ya 50 milyon dolarlık bir yatırımda bulunan Andreessen Horowitz, Lightspeed Venture Partners ve New Enterprise Associates yatırım şirketleri de oldukça kârlı bir yatırımda bulunmuş oldu.

Nicira’yı daha önce Google ve Yahoo’da çalışan mühendislerle, Cisco ve Juniper’da çalışan yönetim ekibinin kurduğunu hatırlatalım.

Haziran’da sona eren üç aylık dönemde 191 milyon dolar elde eden VMware, geçtiğimiz yılın aynı döneminde 220 milyon dolar net gelir elde etmişti. Şirketten yapılan açıklamada, süregelen işlerin gelirleri hesaplanmadığı için gelirlerde düşüş görüldüğü ifade edildi. Analistler de bu açıklamayı destekleyen argümanlar sundu.

VMware geçtiğimiz dört yıl boyunca CEO olan Paul Maritz’in Eylül ayında görevini Pat Gelsinger’a devredeceğini duyurmuştu. Gelsinger şu anda EMC’nin yönetim kurulunda da görev alıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun