Teknoloji Ekonomisi 31 TEMMUZ 2012 / 17:32

Netsis e-defter için onay aldı

Hem kağıt, hem zaman tasarrufu sağlayan e-defter uygulamasına uyumlu yazılımlar arasında Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan onay alan ilk çözümlerden biri de Netsis oldu.Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren e-defter Genel Tebliği'ne göre, şirketler şimdilik yevmiye defteri ve büyük defterlerini; yakın zamanda da tüm yasal defterlerini e-ortamda bastırmaksızın saklayabilecek. Netsis, Türkiye çapında sayısı 40 bini aşan kullanıcısını hızlı ve doğa dostu bir uygulama olan e-defter'den yararlanmaya çağırıyor.

Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı İç Ticaret Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen e-defter uygulaması yürürlüğe girdi. E-fatura uygulamasında entegrasyon izni alan ilk yazılım olan Netsis, e-defter'de de ilkler arasında yeraldı. Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereğince tutulması zorunlu defterlerin e-ortamda hazırlanıp bastırılmaksızın kaydedilebilmesi kolaylığını getiren uygulama, ilk olarak yevmiye defteri ve büyük defter için geçerli olacak. e-defter uygulamasının önümüzdeki dönemde diğer tüm yasal defterler için geçerlilik kazanması bekleniyor.

Uygulamadan yararlanmak isteyen gerçek kişilerin e-imza'ya ve tüzel mükelleflerin de e-fatura'ya sahip olmaları koşulu aranıyor. Ayrıca Netsis gibi GİB tarafından onaylanmış yazılımları kullanmaları gerekiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun