Teknoloji Ekonomisi 15 MART 2013 / 14:56

Netaş 2012 yılında 550 milyon lira satış geliri elde etti

2012 yılına dair mali sonuçlarını açıklayan Netaş, yıl içinde toplam 550 milyon lira satış geliri elde ettiğini duyurdu. 2011 yılına kıyasla satış gelirlerini lira bazında yüzde 63 artıran şirketin brüt kârı 60 milyon liraya, brüt kâr marjı oranı ise yüzde 11’e ulaştı. Netaş’ın vergi sonrası dönem kârı 17 milyon lira, faiz vergi amortisman öncesi kârı da (FVAÖK) 28 milyon lira oldu. Konuyla ilgili bilgi veren Netaş CEO’su C. Müjdat Altay şu bilgileri verdi:
“45. yaşımızı kutladığımız 2012’yi, rekor bir ciroyla kapattık. Bilişim sektörünün lider sistem entegratörü olarak, hedeflerimiz doğrultusunda telekom, finans, enerji, sağlık gibi farklı sektörlerde derinleştik. Bilişim ve teknoloji danışmanlığı, donanım, sistem ve uygulama yazılımı, ağ çözümleri tasarımı-satışı ve satış sonrası destek hizmetleri, dış kaynak kullanımı servisleri gibi çok çeşitli yetkinliklerden oluşan iş modelimiz sayesinde, müşterilerimize sunduğumuz, kârlılığı ön planda tutan, maliyet ve rekabet avantajı kazandıran çözümlerimizle ‘iş fırsatları sağlayan lider şirket’ olarak büyümeye devam ediyoruz. Bu çerçevede, uluslararası ArGe tecrübemiz ve ileri teknolojilere hâkimiyetimiz bizi rakiplerimizden farklılaştıran en önemli aracımız. 2007 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz 280 milyon Dolar tutarındaki ihracat ile 3 kez ‘Türkiye Yazılım İhracatı Şampiyonu’ unvanını almamız uluslararası ArGe başarımızın en güzel kanıtı. Diğer taraftan, 2012 yılında, ülkemizin ilk 4G ‘Mobil ve Sabit Kablosuz GenişBant Erişim Teknolojisi’nin ve ‘Engel Arkası Algılama Sistemi’nin yazılım ve donanımını, tamamen yerli kaynaklar ve Türk mühendislerinin çalışmasıyla Netaş laboratuvarlarında geliştirmekten de gurur duyuyoruz.”

Altay sözlerini şöyle sürdürdü:
“Araştırmalar, bilişim sektörünün 1 birim büyümesinin ekonomik büyümeye 1,8 birimlik katkıda bulunacağını gösteriyor. Türkiye’de bilişim sektörünün, e-ticaret hacmi hariç, 2012’de 30 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmiş olduğu tahmin ediliyor. 2023 hedefimiz ise 160 milyar dolar. Bu büyüklüğe ulaşmak için, önümüzdeki on yıl içinde sektörün yıllık %15 büyümesi gerekiyor. Bu nedenle Türkiye sadece iç pazarın değil, dış pazarların da teknoloji, çözüm ve hizmet ihtiyacına cevap verebilecek bölgesel bir bilişim üssü haline gelmeli. Netaş olarak bu sıçramayı gerçekleştirecek güce sahip olduğumuza inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde de, kamu kurumlarının ve diğer tüm paydaşlarımızın verimliliklerinin ve cirolarının artmasına katkı sağlayan, birlikte çalıştığımız firmaların, küresel rekabette başarılı olmalarına, gelecek vizyonu çizmelerine destek veren şirket olmak ve yeni nesil teknolojilerde kendi küresel markamızı yaratmak için, şevkle ve heyecanla çalışmaya devam edeceğiz.”
ETİKETLER : netaş
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun