Teknoloji Ekonomisi 23 MAYIS 2012 / 11:17

Motorola Mobility resmen Google'ın oldu

Motorola Mobility resmen Google'ın oldu

Motorola’nın mobil bölümünü satın almak için Motorola’yla anlaşmaya varan Google, dokuz aylık sürecin ardından mutlu sona ulaştı. Google’ın resmi blog sayfasından Motorola Mobility’nin satın alınma işlemlerinin tamamladığını duyuran CEO Larry Page, cep telefonu teknolojisini insanların hayatına sokan bir şirketi bünyelerine katmanın heyecan verici olduğunu vurguladı.

Google, geçtiğimiz hafta Çin’in anti-tekel bürosuyla olan sorunu aşmış ve önündeki son engeli de aşmıştı. Bu konuya biraz değinirsek çok büyük bir mobil Pazar oluşturan Çin, Android işletim sisteminin ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması gerektiğini savunuyordu. Buna karşın Android işletim sisteminin en büyük ortağı olan Google, işletim sisteminin planlamasını tamamen kendisi yapmak istiyordu. Geçtiğimiz hafta yapılan anlaşmayla birlikte Çin, Android işletim sisteminin en az 5 yıl ücretsiz ve açık kodlu kalması şartıyla alım işlemini onayladığını açıkladı.

Yeni CEO Dennis Woodman

Motorola, 2011 yılında mobil ve kamu güvenliği olmak üzere iki ayrı bölüme ayrılırken, mobil bölümün başında Sanjay Jha yer almıştı. Şirketin başına alım sürecine olumlu katkıları olan Jha’nın yerine Google’dan Dennis Woodside geldi. Çiçeği burnunda CEO NVIDIA, Amazon ve DARPA gibi büyük şirketlerden yöneticiler toplayarak kendi ekibini yaratmaya başladı. Şirketin üretim bölümünün başındaysa Sanjay Jha yer alacak.

Google ekibinden bağımsız olarak çalışacak üretim bölümü, Android ekosisteminden uzaklaşacağa benzemiyor. Yeni üretilecek cihazlarda Google’dan tavsiyeler alacak olan Motorola, Android arayüzüne daha yatkın yazılımlar geliştirerek güncellemelerin daha hızlı yayınlanabilmesini sağlamayı amaçlıyor. Bunun yanı sıra yılın son çeyreğinde birçok üreticiyle birlikte yeni Nexus cihazları piyasaya sürülmesi de bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun