Teknoloji Ekonomisi 12 NİSAN 2012 / 16:16

Motorola Huawei’nin mi olacak?

Motorola Mobility Huawei’nin mi olacak? [Analiz]

Wall Street Journal yazarlarından Dennis Berman’ın aktardığı iddialara göre, Google yüksek bir fiyat karşılığında Motorola’nın cep telefonu bölümünü Huawei’ye önerdi. Yeni ekonomik düzenin yansımaları devam ediyor.Android platformunun sahibi olan Google’ın Motorola Mobility’yi satın almasıyla dev yazılım şirketinin birden donanım oyuncuları arasına katılmasını sağladı. Bu durum açık platform sağlayan bir yazılımcının piyasada itibarı hakkında şüpheler doğursa da Google, Motorola markasını çok da yanına yaklaştırmadı. Hatta satın almanın çoğunlukla patentler nedeniyle olduğu da kamuoyunca değerlendirildi.

Şimdilerde Google’ın patentleri elinde tutarak Motorola’nın donanım tarafını elinden çıkarmayı planladığı söylentileri dolaşıyor. İlk olarak Motorola’nın kablolu televizyonlar için ürettiği set üstü kutu bölümünü satmak istediği haberleri geldi. Bu kez Motorola’nın cep telefonu bölümünün Çin’in önemli altyapı oyuncusu Huawei’ye satılacağı söylentileri dolaşmaya başladı.

Wall Street Journal’dan Dennis Berman’ın köşesine taşıdığı iddia gerçekleşirse, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki piyasanın tamamen farklılaşarak Uzak Doğu’ya kaydığı ortaya çıkacak. Zira daha önce de IBM önemli bir karar alarak kişisel bilgisayar bölümünü Çin şirketi Lenovo’ya satmıştı. Google’ın da Motorola’yı satması ABD piyasasının tamamen yazılım odaklandığının işareti olacak.

Uzak Doğu’daki iş gücünün rekabette yarattığı fark, donanım üretimini şirketler için düşük kârlı bir iş haline getirdi. Bunun sonucunda yazılım ve internet şirketlerinin düşük ilk yatırım maliyeti ve yüksek kârlılığı ile yükselişi ortaya çıktı. Aslında yeni dünya düzeninin ekonomik yansımasını Google, IBM, Facebook gibi şirketler gösteriyor. Geleceğin ekonomik düzeniyle ilgili haberimize http://www.btnet.com.tr/47500-bt-dunyasinin-gelecegi-yazilim-ozel-haber.html adresinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : android Google huawei motorola
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun