Teknoloji Ekonomisi 14 ARALIK 2012 / 16:24

Mobil platformlar ve ödeme sistemleri birlikte ilerleyecek

Bankacılık, e-ticaret, mobil ticaret ve online oyun konularını ön plana çıkararak sektörün önde gelen isimlerini konuk eden Webrazzi Ödeme Sistemleri’12'de, yenilikçi ödeme sistemlerini masaya yatırıldı. 

Konferansın açılış vurgusu, “nakitsiz ödeme”, ön ödemeli kartlar, mobil para ve temassız ödeme gibi merak uyandıran geleceğin ödeme sistemleri oldu. Konferansın ilk konuşmacısı MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney’di. Güney, Türkiye ve dünyada ödeme sistemlerinin geleceğine dair yaptığı konuşmada Türkiye’nin 2023 hedefi olarak “Nakitsiz Türkiye” ideali üzerinde durdu.

Türkiye’deki tüm harcamalar içinde kartlı ödemelerin payının yüzde 30 olduğunu belirten Güney, ödeme sistemlerinin mobil sistemlerden ayrılamayacağını, “65 milyon cep telefonu sahibi olan bir ülkede”, gelecekte mobil platformların ve ödeme sistemlerinin de paralel bir hızda ilerleyeceğini belirtti. 75 milyon nüfuslu Türkiye’de 54 milyon yetişkin, 25 milyon kredi kartı hamili ve 30 milyon banka kartı olduğunu söyleyen Mete sözlerine şu şekilde devam etti;
“Nakiti üretmenin ve korumanın yüksek maliyetine ve kayıtdışı ekonomiye karşı mücadele amacıyla nakitsiz bir dünya için yeni teknolojiler, ürünler ve çözümlerle kanun koyucular da e-ticaret ve m-ticarete öncelik vermeli; devlet kanalları, bankalar, üniversiteler ve e-ticaret firmaları ekosistemin temellendirilmesi için beraber çalışmalı, mevzuat hazırlanmalı, tüketiciyi ve girişimcileri teşvik ederek ekosistemi canlandırmalı. Kartlı ödemelerde KDV oranlarının düşürülmesi bile çok iyi bir teşviktir çünkü çok yakın zamanda buzdolabımız üzerinden, temassız NFC sistemleriyle bile alışveriş yapabileceğiz”

Ödemelerde sektörler arası işbirliği

Provus Satış & Pazarlama ve Müşteri Hizmetleri'nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ömerbeyoğlu ise, yaptığı konuşmada yakın alan iletişimi (NFC), dijital cüzdan, biyometrik ödemeler, karekodlar ve mobil ödeme gibi yeni nesil ödeme sistemlerinden bahsederken geleceğe yönelik en önemli adımın, perakende, bankacılık ve Telekom gibi birçok farklı sektörün farklı aktörleriyle bir araya gelerek yepyeni ödeme platformları ve çözümleri oluşturması gerektiği üzerinde durdu.

Moderatörlüğünü Arda Kutsal’ın yaptığı oturumda ise, Gittigidiyor’dan Cenk Angın, Biletix’ten Kemal Erdine ve PayU’dan Yunus Emre Güzer, e-ticaret ve ödeme sistemlerini kendi şirketlerinden verdikleri örnekler üzerinden tartıştı. Biletix Genel Müdürü Kemal Erdine, “Ön ödemeli kartların nakde alternatif olacağını düşünüyoruz” dedi ve çok yakında ön ödemeleri kartlarla müşterilerinin karşısına çıkacaklarının duyurusunu yaptı.

Yakın zamanda Turkcell ve BKM ödeme sistemleriyle entegrasyon sağlayacaklarını, iPhone’a ek olarak iPad ve Android mobil uygulamaları piyasaya süreceklerini duyuran Gittigidiyor Genel Müdürü Cenk Angın ise, 18 yaşından küçüklerin de kullanabildiği ön ödemeli kartlarla Türkiye’nin kalabalık genç nüfusunun e-ticaret içine çekilebileceğini söyledi. Kendi sitelerinde kredi kartıyla ödemelerin yüzde 98.5 oranında olduğunu, taksit seçeneklerinin zenginleştirilmesi gerektiğini, aynı zamanda ödeme sistemlerinin yalnızca teknik bir aşama olmaması, aynı zamanda müşterilerine geri alma işlemleri, iade koşulları gibi konularda doğru deneyimleri sunmak gerektiğini belirtti.

“BKM Express’i ulusal bir dijital cüzdan yapmayı hedefliyoruz”

BKM Ürün Yönetimi ve Üye İlişkileri Genel Müdür Yardımcısı Serkan Yazıcıoğlu, konuşmasında “kolay, hızlı, güvenilir ödeme sistemi” olarak tanımladığı BKM Express adlı yeni ödeme sistemini tanıtarak, artık kredi kartı numarasının tamamını vermek yerine yalnızca ilk altı ve son dört hanesiyle birkaç saniye içinde cep telefonunuza gelen onay mesajıyla internetten alışveriş yapılabileceğinin bilgisini verdi. “Kartınızı ve cep telefonunuzu dijital bir cüzdana dönüştürebiliyorsunuz” diyen Yazıcıoğlu, 2013 ortalarında 1 milyon BKM Express üyesine ulaşacaklarını tahmin ettiklerini belirtti.

Yeni nesile yeni nesil ödeme sistemleri

Garanti Ödeme Sistemleri Üye İşyeri Pazarlama Müdürü Altan Taşkıran, Gençlerdeki e-ticaret iştahını ve hevesini överek konuşmasına başladı ve BKM verilerine göre her yıl ortalama yüzde 50 büyüyen e-ticaret hacmi olduğunu belirtti. Bunun nedenini daha fazla kullanıcının ve platformun sisteme dahil olmasına bağlayan Taşkıran, konuşmasının sonlarına doğru mobil uygulama ve oyun pazarının ödeme sistemleriyle entegrasyonuna da değindi. Mobil pazarının 2010’da 7,3 milyar dolarla seneyi kapattığını, 2011 cirosunun 14 milyarı geçtiğini ve 2015’te de tahmini mobil cirosunun 36,7 milyar dolar olacağını belirtti. Online oyun pazarının 30 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğunu söyleyen Taşkıran, Türkiye’de 20 milyon oyuncunun olduğunu belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun