Teknoloji Ekonomisi 08 TEMMUZ 2011 / 14:31

Mobil cüzdan için yarış başladı

EBay, cep telefonu ödeme sağlayıcısı Zong’u satın aldı. 240 milyon dolar nakitle gerçekleştirilen bu satın almada hedef; PayPal birimini mobil ticarette daha da ileri taşımak.



Satın almanın eBay’in finansal yapısını etkilemesi beklenmiyor. Mobil ödeme şirketi Zong, eBay’in 2011 yılındaki yedinci satın aldığı şirket olarak kayıtlara geçti. Bu yıl satın alınan diğer şirketler arasında arasında GSI Commerce, Magento ve Where gibi önemli şirketler de bulunuyor. Ebay, şirketleri ve teknolojileri satın alarak, giderek daha çok online ortama kayan ticarette daha fazla satıcı ile çalışma imkanı bulmayı hedefliyor.

Zong, sanal ve dijital ürünlerde mobil ödemelerde lider konumda bulunuyor. Şirket, sosyal networking para birimi olan Facebook Credits’lerin yüklenmesinde ve Zynga’nın FarmVille’i gibi sosyal oyunların oynanması esnasında kolayca satın almalarda önde gelen yöntemlerden birini sunuyor.

Ayrıca Zong; alışveriş yapanlara mobil telefon hesaplarından ödeme yapma imkanı veriyor. Online ortamda kullanıcı kendi numarasını bir kutuya yazıyor. Zong da bunu doğruluyor ve kullanıcının yanıtlayacağı bir mesaj gönderiyor. Ödeme de ayın sonunda kablosuz faturada görülüyor. Zong, 45 ülkede 250’den fazla kablosuz taşıyıcı ile bağlantısı sayesinde 3,2 milyar mobil kullanıcıya erişime sahip. Ebay’in sahip olduğu PayPal, bu anlaşma şirketin 100 milyon kullanıcısına hesaplarını telefonlarından yükleme imkanını sunacak. Bu da şirketin daha önce sunmadığı bir uygulama.



Bu hamle; Visa, MasterCard, Google ve büyük ABD bankaları karşısında çalışmalarını güçlendirmeye çalışan PayPal’ın da son hamlesi oldu. Söz konusu yapılar, karta ek olarak, kullanıcılara online veya telefonla ödeme yapma imkanlarını geliştiriyor. Juniper Research araştırmasına göre mobil ödemelerin toplam hacminin bu yılki 240 milyar dolardan, 2015 yılında 670 milyar dolara ulaşacak. Zong’un da desteğiyle PayPal ise, 30 milyon kayıtlı telefon numarasına sahip olacak.

Kablosuz taşıyıcıların halen işlem büyüklükleri ve hacim için düşük limitleri var. Ama Zong üstünden bir mobil satın alma eğer bu tarz bir limite çarparsa, bu işlemi başka bir nakit kaynağı olan yapıya PayPal sistemi ile aktarmak çok kolay olacak.

Mayıs ayında Google, MasterCard, Citigroup, Sprint ve parasal işlem uygulama şirketi First Data yeni bir servisi kullanıma sunarak, alışverişseverlere cep telefonu ile ödeme yapma imkanını sundu. Ama bu bildirinin hemen ertesi güne Pay Pal, Google’ı mobil ödeme sistemleri ile ilgili ticari sırlarını yasadışı olarak çalmakta suçladı. Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan PayPal Finans Direktörü Patrick Dubuis ise, Zong satın almasının rakiplerin mobil cüzdan işinde büyüme çabalarına bir tepki olmadığını belirterek, diğer şirketlerin kendileri ile rekabet etmeye çalıştığını söyledi.
ETİKETLER : ebay mobil ödeme paypal zong
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun