Teknoloji Ekonomisi 17 OCAK 2013 / 15:29

Mobil bankacılık boyut değiştiriyor

Bankacılık işlemleri için bir cep telefonu yetecek

Green Dot adlı şirket, geliştirdiği “GoBank” adlı uygulamayla akıllık telefon sahiplerinin, bankalardan bağımsız olarak sadece telefonları üzerinden bütün bankacılık işlemlerini yapabilmelerine olanak sağlıyor.Ön ödemeli kredi kartı şirketi Green Dot, yeni uygulamasıyla birlikte sadece çevrimiçi bankacılık hizmeti verecek. İnternet sitesi ve akıllı telefon üzerinden kullanılabilen uygulama, kullanıcılarının hiçbir işlem ücreti ödemeden para transferi yapmalarına ve hesaplarını kontrol etmelerine imkânı tanıyor.

Çevrimiçi banka GoBank, kullanıcılarından aylık 0 ila 9 dolar arası bağış talep edecek. İsteyen kullanıcılar 9 dolar ödeyerek kişiselleştirilmiş bir karta sahip olabilecekler. Kullanıcılar, telefonlarının kameralarını kullanarak faturaların fotoğraflarını çekebilecekleri gibi para transferi ve PayPal işlemlerini de telefonları aracılığıyla gerçekleştirebilecekler.

Uygulamayı değerlendiren Green Dot Kurucu ve CEO’su Steve Streit, geliştirdikleri sisteminin, mobil bankacılık uygulamalarıyla karıştırılmaması gerektiğini belirtirken, GoBank’in, normal bankaların çevrimiçi versiyonu olduğunun altını çizdi.GoBank bir çok kişinin aklında soru işareti uyandırsa da, Green Dot Başkan Yardımcısı Sam Altman aynı şekilde düşünmüyor. Altman, özellikle 40 yaşın altındaki akıllı telefon kullanıcılarının bankalarından çok memnun olmadıklarını belirtirken, hedef kitle olarak bu yaş grubunu aldıklarını vurguladı.

Her ne kadar inovatif bir bankacılık uygulaması olsa da, işin içine para girince insanların bu tarz uygulamaları benimsemeleri ve kullanmaları için zaman gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, 90’ların başında kredi kartları ülkeye giriş yaptığında, çoğu insan bu sisteme güvenmemiş, sistemin oturması epeyce zaman sürmüştü.

Daha fazla bilgi edinmek için bu adresi kullanabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun