Teknoloji Ekonomisi 05 ARALIK 2012 / 10:56

MIT öğrencileri AveaLabs'ı ziyaret etti

Avea’nın MIT (Massachusetts Institute of Technology) ile imza attığı ”Ar-Ge kardeşliği” kapsamında AveaLabs’i ziyaret eden MIT öğrencileri, çalışanlarla bir araya gelerek, 2013’de birlikte geliştirecekleri uygulamalara yönelik bilgi ve deneyim paylaşımında bulundu. MIT öğrencileri ve AveaLabs çalışanları, gerçekleştirilen ziyaret kapsamında 2013’te geliştirilebilecek uygulamalar hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulundular. MIT öğrencileri aynı zamanda Avea’nın farklı birimleriyle yaptıkları görüşmelerde MIT Mobile Experience Lab’in yürüttüğü son dönem projeleri hakkında Avea çalışanlarına bilgi verdiler.

“MIT modelini Türkiye’ye taşıyacak bir köprü kurduk”

MIT öğrencilerini AveaLabs’de ağırlamaktan ve öğrencilerin geliştirdiği projeleri Avea çalışanlarına birebir anlatmalarından mutluluk duyduklarını ifade eden Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Coşkun Şahin şöyle konuştu,
“MIT ile işbirliğini başlattığımız zaman bu ortaklığın gerçek anlamda bir Ar-Ge işbirliği olduğunu ve MIT’nin bilgi birikim ve Ar-Ge modelini Türkiye’ye taşıyacak bir köprü kuracağı noktasının altını çizmiştik. Gerçekten de söylediğimizi yaptık ve MIT modelini Türkiye’ye taşıyacak bir köprü kurduk. İşbirliğimiz kapsamında özellikle akıllı şehir konsepti üzerine eğlence ve turizme yönelik uygulamaların geliştirilmesinin yanı sıra şebekemizin verimliliğini artırarak, kullanıcılarımıza kişiselleştirilmiş deneyim yaşatacak büyük veri (big data) işleme projeleri üzerine çalışılıyor. Ar-Ge ve inovasyona MIT yaklaşımını Türkiye’ye tanıtmak için ise Haziran ayında MIT direktörlerini İstanbul’da ağırlamış ve sürdürdüğümüz projeler hakkında kamuoyunu bilgilendirmiştik. Şimdi de MIT’de bu uygulamaları geliştiren öğrenciler ve koordinatörleri bizi ziyarete geldiler ve karşılıklı geleceğe yönelik fikir alışverişinde bulunduk. Oldukça verimli geçen görüşmelerden yine çok güzel fikirler ve projeler çıkacağına inanıyoruz. MIT ile oluşturduğumuz sinerjinin meyveleri oldukça verimli olacak. İşbirliğimizin sadece Avea nezdinde değil aynı zamanda Türkiye için de farklı pencereler açacağına inanıyoruz”

Gerçekleştirilen işbirliği kapsamında öne çıkan fikirlerler doğrultusunda, toplam 3 ay gibi kısa bir süre içerisinde, MIT laboratuvarlarında Avea için toplam 10 proje üretildi. Avea-MIT işbirliği kapsamında geliştirilen projeler, müzik, sosyal paylaşım, takvim-planlama, kültür-sanat, eğlence kategorilerinin yanı sıra konum bazlı uygulamalar adı altında “geleceğe teknoloji üretme” amacıyla oluşturuluyor. Tümü mobil uygulama olan projeler, tamamen günlük hayatı kolaylaştırmak amacıyla tasarlanıyor.

MIT Mobile Experience Lab’in kapsamında AveaLabs’in sponsor olduğu “Design without Boundaries” araştırma dersinde ise; Avea’nın öncelikli olarak belirlediği akıllı şehirler ve sağlık alanlarındaki mobil uygulamalar üzerinde çalışmalar yapılıyor. MIT’nin Boston’daki üssüyle, Avea’nın İstanbul-Ümraniye’deki Teknoloji Merkezi arasında kurulan teknoloji köprüsü kapsamında MIT Mobile Experience Lab’den çıkan sonuçların, AveaLabs’de test edilerek hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

MIT Mobile Experience Lab’de Avea için geliştirilen projelerden sorumlu koordinatör Pelin Arslan da şunları söyledi:
“AveaLabs ziyaretimiz oldukça verimli geçti. Burada böyle bir merkezin oluşturulmuş olması ve en önemlisi bu merkezin kapılarının işi teknoloji olan herkese açık olması bizleri gerçekten çok etkiledi. Bu Türkiye’de geleceğin teknolojilerinin üretilmesinde etkin rol oynayacak. MIT’deki Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi de böyle gelişti çünkü. Geliştirdiğimiz projeler hakkında Avea çalışanları ile fikir alışverişinde bulunduk ve onların çalışmaları hakkında bilgi aldık. Bu bilgiler gelecek dönemde geliştireceğimiz projelere ışık tutacak”
ETİKETLER : ar-ge Avea MIT
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun