Teknoloji Ekonomisi 25 EYLÜL 2012 / 16:27

Microsoft veri merkezinde boşa elektrik harcıyor

Microsoft elektriği bilerek israf ediyor

Microsoft, ceza almamak için Quincy’de bulunan veri merkezinde milyonlarca watt elektriği bilerek israf ediyor.Microsoft'un Amerika Birleşik Devletleri Orta Washington'da yer alan arazideki veri merkezi başına dert oldu. Bir başka deyişle, çevreye ve çevrecilere dert oldu. Zira şirket ucuz elektrik enerjisi alabildiği bölgede taahhüt ettiğinden daha az enerji kullanması durumunda ödeyeceği cezadan kurtulmak için beklenmedik bir yola başvurdu.

Şirketin, daha önce kullanmayı taahhüt ettiği enerji miktarını yıl sonuna kadar tüketemeyeceğini anlayınca, gelecek cezadan kaçma adına elektrik israfını tercih ettiği ortaya çıktı. New York Times'ta yer alan habere göre, şirket bu sayede 210 bin dolar ceza ödemekten kurtulacak.

Tesis, Bing, Hotmail gibi bulut bilişim hizmetlerine özel olarak çalışan hidroelektrik destekli veri merkezinin yedeği olarak faaliyet gösteriyor. Microsoft'un jeneratörleri boşa çalıştırması şirkete 70 bin dolara patlayacak. Buna rağmen boşa giden enerjiyi cezayla kıyasladığınızda Microsoft 140 bin dolar ek ödemeden kurtulacak.

Daha önce Yahoo'nun da başına böyle bir durum gelmişti ve şirket herhangi bir hamlede bulunmadan 94 bin doların üzerinde cezayı ödemeyi kabul etmişti. Microsoft'un hamlesi ise oldukça şaşırtıcı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun