Teknoloji Ekonomisi 20 TEMMUZ 2012 / 09:27

Microsoft tarihinde ilk kez zarar etti

Microsoft tarihinde ilk kez zarar etti!

Yazılım devinden yapılan açıklamaya göre, özellikle online reklam gelirleri ve Windows işletim sisteminin satışlarındaki düşüşün etkisi ve 2007 yılında satın alınan şirketin 6 milyar dolarlık ödemesi nedeniyle 26 yıldır ilk kez zarar açıkladı.Yaklaşık bir ay önce online reklam hizmeti aQuantive’e 6.2 milyar dolar ödeme yapmak zorunda kalabileceğini açıklayan Microsoft, böylece çeyrekte zarar edebileceğinin sinyallerini vermişti.

Muhasebe kayıtlarında giderlere yazılan 6.2 milyar dolar, Nisan-Haziran çeyreğinde 492 milyon dolarlık zarara sebep oldu. 1986 yılında halka açılan Microsoft, böylece halka arzdan sonra ilk kez zarar etmiş oldu. Yavaşlayan kişisel bilgisayar satışları nedeniyle de zorlanan Windows üreticisi, iki yıldır durgunluk gösteren piyasanın etkilerini yaşadı.

Mali yılın son çeyreğinde gerçekleşen bu zarar yine de yazılım devinin yıllık 16.98 milyar dolarlık kârının önüne geçmedi. Bu kârlılık rakamıyla Microsoft beklentilerin üstüne çıkarak hisse başına 73 sent kâr getirdi. Gelirler de beklentilerin üzerine çıktı. Zira şirket zarar yazdığı mali yılın son çeyreğinde bile 18 milyar dolar gelir elde ederken, tüm mali yılda 73.7 milyar dolar kazandı.

26 Ekim’de yeni işletim sistemi Windows 8’i piyasaya sürecek olan Microsoft, 1995’ten beri piyasaya sürdüğü işletim sistemlerindeki en büyük değişikliği gerçekleştirerek önemli bir adım attı. Mozaik şeklinde görülen dokunmatik ekran uyumlu işletim sisteminin yanı sıra şirket, kendi tableti Surface’ı da kullanıcılarla buluşturmaya hazırlanıyor.

Bu hafta başında yeni sürüm Office’i de tanıtan yazılım devi, bulut tabanlı yazılımla taşınabilir cihazlardaki kullanımı artırmayı hedefliyor.

Microsoft Surface

Office 2013

Microsoft Windows 8
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun