Teknoloji Ekonomisi 15 AĞUSTOS 2012 / 10:39

Microsoft Surface 199 dolara satılacak (mı?)

Microsoft Surface 199 dolara satılacak (mı?)

Microsoft Surface henüz piyasaya çıkmamasına rağmen, tabletin özellikle fiyatı hakkındaki söylentiler tüm hızıyla devam ediyor.Microsoft’un stratejini değiştirerek tamamen kendi üretimi bir tableti piyasaya sürmesi, başta Acer olmak üzere birçok üretim ortağının tepkisini toplamıştı. Geçtiğimiz ay sonunda İsveçli bir perakende sitesinde listelenen tabletin fiyatı, daha önce çıkan haberlerde yüksek fiyatlara sahip gibi görünmesine rağmen, 199 dolar gibi rekabetçi bir seviyede olacak gibi görünüyor.

Piyasada bulunan diğer tabletler ve fiyatları göz önüne alındığında ortaya konulan fiyat, beklentilerden oldukça düşük bir seviyede. Ortaya konan bu fiyat, Microsoft’un üretim ortaklarından Acer’ın geçtiğimiz ay sonunda tabletin rekabetçi bir fiyatla piyasaya sürülerek tablet kullanıcılarını kendine çekme iddiasını güçlendiriyor.

Ortaya konan fiyat aralıkları şu an için sadece ‘iddia’dan ibaret olsa da önüne aldığımızda Microsoft’un düşük bir fiyattan piyasaya girerek, kullanıcıları uygulama satın almayı teşvik etmesi ve böyle bir kâr etme strateji belirlemesi pek de mantıksız gelmiyor. Bu şekilde diğer üreticileri de pazarda geride bırakacak olan şirketin, kemikleşmiş bir müşteri kitlesi elde etmesi de söz konusu durumlardan bir diğeri.

Dünyaya Engadget'ın kaynağını bildirmediği haberden yayılan söylentiye http://www.engadget.com/2012/08/14/microsoft-surface-199/ adresinden ulaşabilirsiniz.