Teknoloji Ekonomisi 20 MART 2013 / 10:42

Microsoft rüşvet iddialarına cevap verdi

Yazılım devinin, dünyanın farklı bölgelerinde yazılım anlaşmalarının sürelerinin uzatılmasında usulsüzlük yaptığı iddiaları araştırılıyor. Şirket de bu araştırmaların arkasında olduğunu açıkladı.ABD Adalet Departmanı (DOJ) ve ABD Güvenlik ve Ticaret Komisyonu (SEC), eski Microsoft çalışanın Çin, Romanya ve İtalya’da yazılım anlaşmalarının uzatılması için rüşvet verdiği iddialarını araştırıyor. Wall Street Journal’ın ortaya çıkardığı bilgilere Microsoft’un cevabı gecikmedi.Şirketin sözcüsü olarak açıklamalarda bulunan John Frank blog yazısında şunları belirtti:
“Wall Street Journal’da yer alanlar önemlidir. Microsoft ve hükümetin bu konuyu dikkate alması gerekiyor. Tüm iddiaları ciddiyetle inceliyor ve kamu kurumlarıyla işbirliğine gidiyoruz.”

Daha önce de IBM’in Güney Kore ve Çin’de kamu görevlilerine uygunsuz hediyeler göndermesi soruşturmalara konu olmuştu. Şirket o soruşturmadan 10 milyon dolar ödemeyi kabul ederek kurtulmuştu.

“Binlerce kişilik ekosistemde yanlış yapılmayacağı söylenemez”

Microsoft adına açıklamada bulunan John Frank’ın söylediği bazı cümlelerse oldukça dikkat çekici oldu:
“Bizim ölçeğimizdeki bir şirket için zaman zaman böyle iddialar ortaya atılması işin doğasında var. Bazen çalışanlarımız ya da iş ortaklarımızın bizim kurallarımız ve yasaları ihlal etme olasılıkları bulunuyor. Tüm ekosistemimizde 98 bin kişi ve 640 bin iş ortağı bulunuyor. Bu nedenle hiçbir zaman yanlış giden bir şeyler olmayacağını söylemek imkansız.”

Frank’in ifadelerine göre, Microsoft ölçeğindeki dev şirketlerin oluşturdukları yapıda sorunlar olması normal karşılanmalı. Çok uluslu şirketlerin olası usulsüzlüklerin sorumluluğunu üstlenmemek için bu yola başvurdukları görülüyor.

Frank sözlerine şu şekilde devam etti:
“Çalışanlarımızı eğitmek ve olası sorunları tespit edip önleyecek sistemler kurmak bizim sorumluluğumuzda. Ayrıca böyle iddialarla karşılaştığımızda da tamamen araştırmak ve buna uygun hareket etmek de sorumluluk alanımıza giriyor. Bu sorumluluğu ciddiyetle üstleniyoruz.”

Davanın sonucu merakla beklenirken, ABD’deki yasalar ve Microsoft’un yaklaşımına bakılırsa, dev şirket olası kötü bir sonuca karşı oldukça hazırlıklı görünüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun