Teknoloji Ekonomisi 03 OCAK 2013 / 15:55

Microsoft R2 Studios’u satın aldı

Microsoft R2 Studios’u satın aldı

Microsoft, ev eğlence sistemleri üzerine yeni bir girişim olan R2 Studios’u satın alarak XboX oyun konsolunun pazar payını artırmayı amaçlıyor. Wall Street Journal’ın haberine göre Microsoft, Apple ve Google’ı gibi rakipleri geride bırakarak, ev eğlence teknolojisi girişimi R2 Studios’u satın aldı. Bu satın alma işlemi Microsoft’un Xbox platformunun satışlarını artıracak bir gelişme olarak yorumlanıyor. Anlaşmanın finansal detaylarına dair bilgiler açıklanmamış olsa da, şirketin Apple ve Google gibi iki büyük rakibini geride bırakmasıyla birlikte uzun vadede bu satın almadan kârlı çıkacak gibi görünüyor.

Kullanıcılara bilgisayarlarında televizyon izleme imkanı veren Sling Media’nın kurucusu Blake Krikorian tarafından Mayıs 2011’de kurulan R2 Studios, televizyon ve görüntü teknolojileri üzerine çalışmalar yapıyor. Şirketin iş alanı, Xbox’ın televizyon eğlencesi unsurlarını konsola ekleme hedefleriyle paralellik gösteriyor.

Anlaşmanın finansal detayları hakkında bilgi verilmemesine karşın Microsoft’un çeşitli elektronik cihazları kontrolüne ilişkin çok sayıda patenti aldığı da belirtildi. Bilindiği üzere Microsoft, yeni nesil Xbox'ı 2013 yılının sonuna doğru piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Özellikle piyasaya Steambox gibi güçlü bir rakibin de girmesiyle birlikte pazarın iyice kızışacağını söyleyebiliriz. Bu bilgilerin ışığında Xbox'ı basit bir oyun konsolundan ziyade çok amaçlı bir eğlence cihazı haline getirmek isteyen Microsoft'un bu satın alma hamlesiyle durmayacağını da öngörebiliriz.
ETİKETLER : microsoft r2 studios xbox
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun