Teknoloji Ekonomisi 23 OCAK 2013 / 10:38

Microsoft Nokia'nın ardından şimdi de Dell'in mi peşinde?

Microsoft şimdi de Dell'in mi peşinde?

Geçtiğimiz hafta Dell’in satılacağı yönünde çıkan haberlerden sonra, Microsoft’un da satışla ilgili görüşmelere dahil olabileceği belirtildi.  Microsoft’un satış işlemi için 1 ila 3 milyar dolar harcaması bekleniyor. Mobil cihazların giderek yaygınlaşmasıyla birlikte, PC pazarında da aynı oranda düşüş yaşanıyor. Bu düşüşten en fazla etkilenen şirketlerden biri olan Dell, bu süreçten satış yoluyla çıkmayı planlıyor. Şirketin 20 milyar dolarlık satışla borçlarını kapatması beklenirken, ardından yeniden yapılan sürecinin başlaması bekleniyor. Şirketin şu an için en ciddi talibi olarak görülen Silver Lake adlı sermaye yatırım fonu olarak görülüyor. Son çıkan haberlere göre, iki şirket arasındaki satış anlaşmasına, Microsoft da 1 ila 3 milyar dolar arasında yatırım yapmaya hazırlanıyor.

Dell’in satışının şu ana dek yaşanacak en büyük satış işlemlerinden biri olacağını belirtmek gerek. Bu satış işlemiyle birlikte, Dell yeni satın alma işlemleri için sıcak parayı çok daha rahat kullanabileceği gibi, Microsoft’la olan işbirliği sayesinde bir çok stratejik avantaja da sahip olacak.

İşe Microsoft açısından bakarsak, anlaşmanın yazılım devine çok daha fazla faydası olacağını görüyoruz. Bir süredir kendi donanımlarını geliştirmek için uğraşan şirket için bu hamle biçilmiş kaftan gibi duruyor. Dell’in donanım konusundaki uzmanlığından sonuna kadar faydalanabilecek olan şirket, bu sayede kendi adını taşıyan PC, tablet ve diğer ürünlerini çok daha rahat bir şekilde geliştirebilecek.

Tablo, her iki şirket için de oldukça verimli dursa da, özellikle diğer PC üreticilerinin bu anlaşmadan çok da memnun olmayacağını söyleyebiliriz. Microsoft ve Dell ortaklığının pazarı giderek tekelleştirebileceğini ve Microsoft’un Dell dışındaki üreticilere yeteri kadar önem vermeyeceğini düşünün üreticiler, yorum yapmak için şimdilik anlaşmanın resmileşmesini bekliyorlar.

Her iki şirketten de konuyla ilgili bir açıklama yapılmazken, ilerleyen günler oldukça hareketli geçeceğe benziyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun