Teknoloji Ekonomisi 17 TEMMUZ 2012 / 11:14

Microsoft-NBC ortaklığı sona erdi

Microsoft-NBC ortaklığı sona erdi

10 yılı aşkın süredir devam eden ortaklık, Microsoft’un ayrılmasıyla son erdi. Son dönemde Windows 8 ve Surface projeleriyle gündemden düşmeyen Microsoft, uzun yıllardır süren msnbc.com ortaklığından ayrıldığını açıkladı. Kulislerde konuşulanlar NBC’nin Microsoft’a yüzde 50’lik hissesini satın almak için 300 milyon dolarlık bir ödemede bulunduğu konuşuluyor. Gerçek satın alma fiyatı açıklanmazken, sitenin adı NBCnews.com olarak değiştirildi.

Ayrılmanın ardından Microsoft tarafından olumlu açıklamalar geldi. Şirket, ortaklık nedeniyle rahat ve özgürce hareket edemediklerini ama ortaklığın bitmesiyle birlikte MSN.com üzerinde daha yaratıcı ve verimli yayınlar yapmayı planladıklarını açıkladı.

NBC’den yapılan açıklamalar da aynı yönde gelişti. Şirket yöneticileri, NBCnews.com ve televizyon çalışanlarının birlikte çalışacağı bir projeyi hayata geçireceklerini söylediler. Şirket bunun yanı sıra, ayrılıkla birlikte daha fazla uygulama geliştirip dağıtabileceğine inanıyor.

Ayrılık işleminin 2 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Şu an siteye girenler NBCnews.com adresine yönlendirilirken, NBCnews.com’un, MSN.com adresine içerik sağlamaya devam edeceği açıklandı.

Bu ayrılıkla birlikte ülkemizde yayın yapan ntvmsnbc.com adresinin geleceğinin ne olacağı soru işareti olmayı sürdürüyor.