Teknoloji Ekonomisi 27 TEMMUZ 2011 / 18:28

LG gelirlerini artırsa da mobil pazarda kan kaybı sürüyor

Düz ekran televizyon ve mobil telefon pazarlarının önemli oyuncusu LG ikinci çeyrek rakamlarını açıkladı. İstanbul'daki toplantıda LG Türkiye Başkanı Calvin Cho da yer aldı.



30 Haziran’da son bulan ikinci çeyrek rakamlarına göre LG, 103,3 milyon dolarlık kâr elde etti. Böylece şirket son iki çeyrekte ettiği zararı biraz olsun telafi etti.

Düz ekran televizyon sıralamasında Samsung’un gerisinde yer alan, mobil telefon piyasasında da yine Samsung ve Nokia’ya yetişmeye çalışan LG, 2011’in ikinci çeyreğinde ilk çeyreğe göre yüzde 9,3 artışla 13,3 milyar dolar konsolide ciro elde etti.

LG Mobil İletişim İş Birimi son beş çeyrektir zarar etmenin sonunda 2011 ikinci çeyrekte satışlarını bir önceki çeyreğe göre yüzde 11,6 artışla 3 milyar dolara çıkardı. Yine de geçtiğimiz yıla göre satışlarda yüzde 4,3’lük düşüşe engel olamadı. LG bu çeyrekte 24,8 milyon mobil telefon satışı gerçekleştirdi.

LG’nin diğer bölümleri ne durumda?

LG aynı dönemde Ev Eğlence Sistemleri İş Birimi’nden elde edilen yüksek karlılık ve Mobil İletişim İş Birimi’nin artan performansı sayesinde ilk çeyreğe göre yüzde 21 ve 2010 yılının aynı dönemine göre yüzde 25’lik bir artışla 145,8 milyon dolar işletme kârı elde etti.

LG Ev Eğlence Sistemleri İş Birimi, LED LCD televizyonlarda ve yeni CINEMA 3D TV’lerde kaydedilen ciro artışı ve gelişen pazarlardaki ticaretinin genel olarak büyümesi sayesinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,7 ciro artışıyla, 5 milyar dolar satış bildirdi.

LG Ev Eğlence Sistemleri İş Birimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 10 artışla 83 milyon dolar işletme karı elde etti. Şirket, FPR teknolojisine sahip yeni CINEMA 3D TV’ler ve akıllı televizyonların elde ettiği yüksek talep karşında satışların artmaya devam edeceğini öngörüyor.

LG Beyaz Eşya İş Birimi, gelişen pazarlardaki güçlü satışlar dolayısıyla, 2011 ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 6,9, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 6 artışla, 2,7 milyar dolar gibi rekor düzeyde satış gerçekleştirdi. LG Beyaz Eşya İş Birimi aynı zamanda 47,1 milyon dolar işletme karı elde etti.

LG İklimlendirme ve Enerji Çözümleri İş Birimi de 2011 ikinci çeyrekte 1,7 Milyar Dolar gelir kaydederek, cirosunu bir önceki çeyreğe göre yüzde 29,2, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 15,3 oranında artırdı. LG İklimlendirme ve Enerji Çözümleri İş Birimi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 13 artışla, 40,6 milyon dolar işletme karı elde etti. İşletme kar marjı, yüksek hammadde fiyatları ve dezavantajlı kurlar dolayısıyla yüzde 2,3 olarak gerçekleşti.
ETİKETLER : LG LG Türkiye
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun