Teknoloji Ekonomisi 31 EKİM 2012 / 15:48

LG 195 milyon dolar kâra ulaştı

LG 195 milyon dolar kâra ulaştı

LG, 2012 yılı 3. çeyrek finansal sonuçlarını açıklarken, şirket bu dönemde 138.57 milyon dolar net kar, 195.06 milyon dolar faaliyet kârı elde etti. Gelirlerde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre akıllı telefon satışlarında görülen talep azalmasına bağlı olarak yüzde 4 düşüş görüldü ve rakam 10.93 milyar dolar oldu. Buna karşın geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre gelişme kaydeden şirket, özellikle mobil ve beyaz eşya alanlarında beklentilerin ötesinde elde edilen performans sayesinde bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarda görülen ufak düşüşün etkisi çok hissetmedi.

LG Ev Eğlencesi Bölümü’nün satışları, 2012 yılı 3. çeyrek döneminde LCD TV satışlarındaki artışla 4.84 milyar dolara ulaştı. 3D TV ve LED TV’lerin yüzde olarak satış rakamlarının birçok bölgede arttığı görülürken, IPS ekranlar ve ekran TV’lerin satışında bir önceki çeyrek dönemine göre artış olurken 2011 yılının 3. çeyrek döneminde elde edilen 78.55 milyon dolar faaliyet karı rakamı aynı kaldı. Şirket 4. çeyrek döneminde, CINEMA 3D Smart TV’lerin pazarlaması ve yeni Ultra HD TV’nin marka konumlandırması sayesinde LCD TV satışlarını artırmayı hedefliyor.

Mobil iletişim ivme kazandı

LG Mobil İletişim Bölümü, 2012 yılının 3. çeyrek döneminde ciddi bir ivme elde etti ve LTE özellikli akıllı telefonların özellikle Kore, Japonya ve ABD’de ciddi şekilde talep görmesiyle faaliyet karını 19.42 milyon dolara çıkardı. Buna ek olarak Optimus L Serisi’nin 3G pazarlarında yayılması, satışlarda önemli bir etken oldu.

Mobil İletişim Bölümü’nün geliri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5, 2012’nin 2. çeyrek dönemine göre ise yüzde 9 artış gösterdi ve 14 milyonu aşkın birim satışla 2.16 milyar dolar oldu. Şirket, üstün özellikli akıllı telefon Optimus G’nin küresel tanıtımı ve Optimus Vu: 2’nin Kore’deki satışlarına bağlı olarak 4. çeyrek döneminde gelirini artırmayı hedefliyor.

Beyaz eşya geliri 2.53 milyar dolar

LG Beyaz Eşya Bölümü, bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarında ve faaliyet kârında ciddi artış elde etti. Bölümün geliri yüzde 6.4 artışla 2.53 milyar dolar, faaliyet kârı ise ABD ve gelişmekte olan pazarlardaki başarılı satış sonuçları sayesinde 113.86 milyon dolar oldu.

LG Klima ve Enerji Çözümleri Bölümü ise bir önceki yılın aynı dönemine göre satışlarda yüzde 3 oranında düşüş yaşadı ve kârlılıkta küçük bir artış olmasına rağmen 859.66 milyon dolara geriledi.

Şirket, enerji tasarrufu ürünlere olan ilginin artmasıyla sonraki dönemlerde daha dikkat çekici rakamlara ulaşmayı hedefliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun