Teknoloji Ekonomisi 01 AĞUSTOS 2012 / 15:45

Lenovo ve EMC KOBİ'ler için bir araya geliyor

Lenovo ve EMC KOBİ'ler için bir araya geliyor

Yapılan açıklamaya göre, işbirliği kapsamında firmalar, ortak ürün ve teknoloji geliştirirken, kuracakları yeni şirket ile Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan pazarlar da dahil olmak üzere tüm pazarlarda KOBİ’lere özel çözümler sağlayacak.Dünyanın en büyük ikinci PC üreticisi konumunda bulunan Lenovo, sunucu ve bulut bilişim alanında faaliyet gösteren EMC ile işbirliğine gidiyor. Bu yeni ortaklık kapsamında iki şirket, ürün geliştirme becerilerini sunucu ve depolama pazarında da kanıtlamaya çalışacak. Aynı zamanda bu ortaklık, Lenovo ve EMC’nin bulut bilişimi ve depolama dünyasındaki inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarının da hızlanmasını sağlayacak.

Sunucu teknolojileri geliştirilecek

İşbirliği kapsamında yüksek teknolojide ürünler ve çözümler üretilmesi hedefleniyor. İlk olarak endüstri segmentinde, Lenovo’nun kabiliyetine ivme katacak ve onu genişletecek bir sunucu teknolojisi geliştirilmesi planlanıyor. Bu sunucular, Lenovo tarafından ve seçilen EMC depolama sistemlerine bağlı olarak zaman içerisinde pazara sunulacak.

Ortaklıkla birlikte atılacak adımlar bununla sınırlı değil. İşbirliği kapsamında Lenovo’nun EMC’nin endüstriye yön veren ağ depolama çözümlerini, önce Çin’de, ardından sunucu pazarındaki trendlere paralel olarak diğer küresel pazarlarda satışa çıkarması hedefleniyor.

Ortaklık kapsamında ayrıca, Lenovo ve EMC’nin hissedar olduğu yeni bir şirket kurulması hedefleniyor. Özellikle KOBİ’lere ürün ve hizmet sunacak bu girişimin adı henüz belli değil.

PC-Plus stratejisinin devamlılığı sağlanacak

Lenovo CEO’su Yuanqing Yang imzalanan bu işbirliğiyle ilgili olarak, “Bu iş ortaklığı, PC pazarındaki liderliğimizin sunucu ve depolama alanlarına da yansımasını sağlayacak. Uzun dönemde EMC’nin PC plus stratejimiz için mükemmel bir ortak olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.EMC CEO’su Joe Tucci ise ortaklıkla ilgili şöyle konuştu:

“Lenovo’yla ilişkimiz EMC’nin en çok önemsediği pazarların başında gelen Çin’deki varlığını geliştirmesini sağlayacak. Aynı şekilde bu başarıyı dünyanın diğer bölgelerine de Lenovo’yla birlikte taşımayı hedefliyoruz. Birleştirdiğimiz enerjilerimizi, endüstriye yön veren depolama ve sunucu çözümlerimizin daha geniş müşteri kitlelerine ulaştırmak için kullanacağız. Bu nedenle Lenovo ile ortaklığımız bizi heyecanlandırıyor.”

Çoğunluk hisse Lenovo'nun olacak

Bu iş ortaklığına EMC, ürün ve aktif mal varlığıyla katkı sağlarken, Lenovo da sürece mali katkı sağlayacak. Ortaklıkta Lenovo çoğunluk hissenin de sahibi olacak. Bağımsız operasyonlardan iş ortaklığına geçiş sürecinde, müşterilerin mağdur olmaması için, hizmet sunumu, ürün dağıtımı ve garanti süreçlerinde hiçbir kesinti yaşanmayacak. İş ortaklığının, kanuni uygulamaların tamamlanmasının ardından, 2012 yılının sonunda aktif olması bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun