Teknoloji Ekonomisi 11 EKİM 2012 / 10:48

Lenovo HP’nin tahtına kuruldu

Lenovo HP’nin tahtına kuruldu

Gartner’ın verdiği rakamlara göre, Çin’in dev şirketi, 2012 yılının üçüncü çeyreğinde 2006'dan bu yana zirvede yer alan Hewlett-Packard’ı geride bırakarak en fazla bilgisayar satan şirket konumuna geldi.Uzun süredir kişisel bilgisayar pazarında ilk sırada yer alan HP, tahtını Lenovo’ya kaptırdı. Gartner’ın açıkladığı rakamlara göre, kişisel bilgisayar satışları üçüncü çeyrekte yüzde 8 oranında düşerken, Lenovo ilk sıraya yerleşmeyi bildi.

Buna karşılık Gartner’ın en önemli rakiplerinden bir başka araştırma şirketi IDC, yarım puan da olsa HP’nin hala zirvede olduğunu bildirdi. Her iki araştırma şirketi de HP’nin yeni CEO’su Meg Whitman ile zorlandığı fikrinde birleşti.

Windows 8 işletim sisteminin piyasaya çıkacak olması nedeniyle bilgisayar satışlarının azaltıldığının belirtildiği raporlarda, mobil cihazların artan popüleritesi ve yavaşlayan ekonomi de sebepler arasında gösterildi. Artık kullanıcılar, temel bilgisayar işlemleri için aşırı taşınabilir bilgisayar (ultrabook) ya da gün geçtikçe gücü artan tablet ve akıllı telefonları tercih ediyor.

Her iki raporda da Uzak Doğu şirketleri Lenovo ve Acer’ın ABD’li HP ve Dell’in pazar payını aldığı görülüyor. Dünya çapında tüm marketlere özel stratejiler belirleyerek ilerlediklerini dile getiren Lenovo Başkan ve CEO’su Yuanqing Yang, “Satış ve dağıtım ekiplerini yerelleştirerek üretim ayak izimizi daha da fazla gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu yıl içerisinde Brezilya’nın elektronik üreticisi CCE ve bulut bilişim şirketi Stoneware’i satın alan Lenovo’nun piyasa değeri 8.2 milyar doları buldu.

Lenovo’nun zirveye geçmesi bekleniyordu

Çin’in dev şirketi Lenovo’nun geçtiğimiz yıllarda uyguladığı agresif fiyatlama, önemli satın almalar ve yerel piyasaları Çin’in hızlı büyümesi şirketin ilk sıraya yerleşmesinde önemli rol oynadı. 2005 yılında IBM’in kişisel bilgisayar bölümünü satın alan Lenovo, Gartner’ın verilerine göre, bir önceki yıla kıyasla yüzde 10 büyüme kaydederek 13.77 milyon bilgisayar sevkiyatı gerçekleştirirken piyasa payını yüzde 15.7’ye yükseltti.

Yine Gartner verilerine göre, HP, yüzde 15.5 pazar payıyla 13.55 milyon bilgisayar sevkiyatı gerçekleştirerek bir önceki yıla kıyasla yüzde 16.4 düşüş yaşadı. Bu veriler HP’nin 2006 yılından bu yana ilk kez liderliği kaptırdığını gösteriyor.

IDC ise HP’nin yüzde 15.9 oranında piyasa payı olduğunu, Lenovo’nunsa 15.7’de kaldığını duyurdu. HP de IDC’nin analizinin çok daha ayrıntılı olduğunu açıklayarak kendini savundu.

Uzmanlara göre, dünya çapında zayıflayan ekonomi nedeniyle bilgisayar üreticilerini zor günler bekliyor. Talep mobil cihazlar üzerinde yoğunlaşırken Çin gibi büyüyen ekonomilerde dahi bilgisayar satışlarının beklenen seviyede olmayacağı görülüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun