Teknoloji Ekonomisi 15 ARALIK 2011 / 12:05

Lam en büyük rakibini 3.3 milyar dolara satın alıyor

Lam Novellus’u 3.3 milyar dolara satın alıyor

Yonga üretiminin iki büyük şirketinden Lam Research rakibi Novellus Systems’ı 3.3 milyar dolara satın alıyor.Lam’den yapılan açıklamaya göre, satın alma yonga üretim teknolojileri konusunda yardımcı olacak. Ayrıca satın alma sonucunda gelirlerin daha hızlı artması bekleniyor.

Novellus’un halka açık bin 125 hissesi, kendi değerinin yüzde 28 daha fazlasına hisse başına 44.42 dolardan Lam’in olacak. Böylece şirketin yüzde 59’u Lam’e geçecek. Anlaşmanın 2012’nin ikinci çeyreğinde sonuçlanması bekleniyor.

Lam, hafıza yonga üreticisi Samsung’tan daha fazla sipariş almayı başarırken, Novellus işlemci yongası üreten Intel’den daha çok sipariş alabiliyor. Bu durumda iki şirketin bir araya gelmesi oldukça önemli bir ortaklığı ortaya koyuyor.

3.3 milyar dolara gerçekleşecek satın alma sonucunda, Lam Başkanı ve COO’su Martin Anstice, Steve Newberry’nin yerine CEO olarak göreve gelecek. Novellus COO Timothy Archer’ın birleştirilen şirketin COO’su olmasına karar verildiği açıklandı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun