Teknoloji Ekonomisi 28 MAYIS 2013 / 10:43

Kurttepeli: "Türkiye'de melek yatırımcılık modeli gelişmeli"

Sektörü ikinci kez buluşturan Yatırımcı Buluşması Konferansı'nda, melek yatırımcılık sisteminin Türkiye için önemi konuşuldu. 

Galata İş Melekleri, ilkini geçtiğimiz yıl düzenlediği Yatırımcı Buluşması Konferansı'nın ikincisini 23 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirdi. 'Yatırımcı Buluşması Konferansı'nın açılış konuşması Galata İş Melekleri Başkanı Emre Kurttepeli tarafından yapıldı. Teknoloji ve internet için Türkiye'nin işlenmemiş bir maden olduğunu belirten Kurttepeli, "Türkiye ve dünya bunun yeni farkına varıyoruz. Burada melek yatırımcılık çok önemli. Türkiye’de melek yatırımcı sayısının artması gerekiyor. ABD’ye baktığımızda 300 binin üzerinde internet melek yatırımcısı var ve 23 milyar dolar yatırımları olmuş. ABD’de her gün 180 tane girişimci melek yatırımcılardan para alıyor. Avrupa’da ise bu sayı daha az. 70 bin melek yatırımcı var ve 2012’de 5 milyar dolar yatırım yapmışlar. Türkiye’ye baktığımızda ise, melek yatırımcı sayısı 150-200 arasında ve yatırım seviyesi ise 10 milyon dolar. Türkiye bu modeli yeni keşfetti ancak gerek melek yatırımcı sayısının hızla artacağına inanıyoruz. Yatırım miktarının da 100 milyon dolar seviyesine çıkacağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

Emre Kurttepeli’nin konuşmasının ardından aralarında Facebook, Google’ın da bulunduğu bir çok girişime yatırım yapan, Disruption Capital'in Yönetici Ortağı Michael Parekh, internet girişimciliği ile ilgili bilgi aktarımında bulundu.

"Tecrübe ile sermayenin yeni fikirlerle buluşması Türkiye'yi geliştirecek"Konferans Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın konuşması ile devam etti. Babacan “Dünyada teknoloji ve girişimcilik nereye gidiyor diye baktığımızda içimiz umut doluyor. İstanbul kültür başkenti olduğu kadar girişimcilik başketi de oldu. Türkiye’de girişimciler çok yoğun çalışmakta. Gaziantep, Denizli, Manisa, Kayseri gibi illerimize bakınca çok güzel iş hacimlerinin olduğunu, tesislerin büyüdüğünü, kapasitelerin artığını ve ihracatta artış yaşandığını görüyoruz. Biz hükümet olarak Türkiye’de fırsat eşitliğini ve adil şartlarda bir rekabet ortamının oluşmasını çok önemsiyoruz. Bir ülkede rekabet ortamı ne kadar iyiyse girişimcilik da o kadar iyi olur. İnternetin yönetim merkezi işlevi gören kurumu ICANN, internet trafiğini dünyada 3 noktaya böldü ve Los Angeles’ten sonra Türkiye ve Singapur’u seçti. Facebook kullanan sayısına baktığımızda Türkiye, dünyada altıncı sırada, Twitter’da ise onbirinci sıradayız. İnternet kullanımı ise yüzde 47.4’e ulaştı. Bütün bu rakamlar bize Türkiye’nin internet ve teknoloji kullanım oranın giderek artığı göstermektedir. Hükümet olarak iş melekleri uygulamasını Nisan ayında başlattık. Başvuruları alıyoruz. Tecrübe ile sermayenin yeni fikirlerle buluşması, Türkiye’nin önünü açacak önemli bir konu. Melek yatırımcı ağlarının desteklenmesi, ağların akredite olması gerek" dedi.

Yenilikçi fikir sahibi Türk ve yabancı girişimcileri biraraya getiren ve ülkemize yatırımcı girişini artırmayı hedefleyen konferans, yabancı yatırımcıların Türkiye’yi daha yakından tanımalarını amaçlıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun