Teknoloji Ekonomisi 19 AĞUSTOS 2011 / 16:12

Kodak patentleri pazara çıkıyor

Kodak patentleri pazara çıkıyor

Dünya borsaları düşerken, bu düşüşe karşı yükseliş gösteren hisselerden biri Kodak. Bu ters ivmenin sebebi ise şirketin patentlerine yönelik büyük şirketlerin ilgisi.Reuters’in haberine göre, tüm piyasalarda düşüş hakimken Eastman Kodak Co. hisseleri yükseliş trendini kesmiyor. Sebep ise yatırımcıların, Kodak’ın teknoloji patentleri ile önemli avantajlar elde edebileceklerine yönelik inançları.

Özellikle mobil cihazlar için gündeme gelen teknoloji patentleri, Google’ın hafta başında Motorola Mobility Holdings’i 12,5 milyar dolara satın alma kararı ile daha da öne çıktı. Bu anlaşmanın kapsamında Motorola’nın tüm patentleri yer alıyor.

Bu haberin gücünü arkasına alan Kodak da New York Borsası’nda son günlerin önemli bir yükselişine imza attı. Temmuz ayında bir açıklama yapan şirket, 'dijital görüntüleme' konusundaki patentleri ile ilgili ‘alışveriş arayışında’ olduğunu açıklamıştı. Şirketin bu açıklaması da, şirketin bu patentlerden ne kadar gelir elde edebileceğini merak eden yatırımcıların doğal olarak ilgisini çekti.

Analistler, Kodak’ın patent portföyünün 2-3 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin ediyor. Bir zamanların efsanevi fotoğraf şirketi ise patent satışı ile ilgili danışmanlık konusunda Lazard ile çalıştığını açıklamıştı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü The Wall Street Journal’da yer alan ve kaynağı belirtilmeyen bir habere göre ise patentler, bunları savunma amaçlı kullanmak isteyen kablosuz iletişim sektöründe stratejik bir alıcının oldukça ilgisini çekti. Ama Kodak, patent satışı ile ilgili, en azından şimdilik, bir yorum yapmamayı tercih ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun