Teknoloji Ekonomisi 17 NİSAN 2013 / 07:00

Kodak doküman görüntüleme bölümü varlıklarını satıyor

Finansal açıdan zor günler geçiren Eastman Kodak, doküman görüntüleme bölümü varlıklarının bir kısmını 210 milyon dolar nakit karşılığında satıyor.2011 yılında iflasını açıklayan Eastman Kodak, elindeki değerleri satarak nakit ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Bu kez şirket doküman görüntüleme bölümü varlıklarının bir kısmını 210 milyon dolara Brother Industries’e satıyor. Ayrıca Brother Industries, şirketin doküman görüntüleme bölümünün 2012 yılı sonuna kadar toplam 67 milyon doları bulan borcunu da üstlenecek.

132 yıldır yaşayan fotoğraf şirketi Kodak, 2011 yılında iflas bayrağını çekmişti. Elindeki patentleri satarak finansal anlamda zorlukların altından kalkmayı hedefleyen şirket, son dönemde birçok ürününü satmaktan vazgeçtiğini açıklamıştı.

6.7 milyar dolar borç açıklayan şirket, fotoğraf makinesi, cep video kamerası ve dijital resim çerçevesi üretimini sonlandırdığını duyurmuştu. Oysa şirket 1975 yılında Steven Sasson isimli mühendisiyle dünyanın ilk dijital kamerasını üretmişti. Eastman Kodak, çevrimiçi fotoğraf servisini, çevrimiçi fotoğraf baskı şirketi Shutterfly’a 23.8 milyon dolara satacağını bildirmişti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun