Teknoloji Ekonomisi 12 AĞUSTOS 2011 / 10:19

Kızgın tavuklar 1,2 milyar dolara koşuyor

Kızgın tavuklar 1,2 milyar dolara koşuyor

Dünyanın en başarılı mobil uygulaması Angry Birds’ün şirketi Rovio, değerini 1,2 milyar dolara çıkaracak yatırım ortağı arıyor. tavukları sapanla fırlatarak domuzları vurma fikriyle yola çıkan Rovio, bugün kadar milyonlarca dolar değer biçilen bir şirket haline geldi. Şimdi şirket kendi değerini 1,2 milyar dolara çıkaracak bir yatırım ortağı arayışında.

Bloomberg’in haberine göre bazı kaynaklar, Finlandiyalı şirketin, özellikle sosyal platformlar için oyun geliştiren Zynga tarafından desteklenmesinin gündemde olduğunu söylüyor. Eğlence konusunda bir geçmişe sahip olan Zynga, dedikodulara gore Rovio’ya yatırım yapacak yeni ortak olacak.

[caption id="attachment_32545" align="alignleft" width="194" caption="Selçuk Erdem'den konuyla ilgili bir karikatür"][/caption]

Angry Birds için çılgın projeler var

Rovio, yapılan yatırımlar sonucu değer kazandığında daha büyük işler yapmayı planlıyor. Bunlardan bir tanesi Angry Birds’ü bir sinema filmine dönüştürmek. Bir diğeri ise Finlandiya dışında Rovio ofisleri açmak. Geçtiğimiz aylarda şirketten yapılan açıklamaya göre 3 yıl içinde Angry Birds’ün 200 konsept mağazasının açılması gündemdeydi. Amaç, oyunla ilgili oyuncak, T-shirt, toka, vb. satışlarla bir gelir modeli oluşturmak.

Rovio diğer taraftan Magic Places adlı bir proje üzerinde çalışıyor. Bu projede, Angry Birds’ü NFC (Near Field Communications) ve konum tabanlı teknolojilerle birleştirerek farklı bir tarz yaratılması amaçlanıyor. Kullanıcılar NFC destekli telefonlarıyla dolaşarak bazı özel içerikleri oyunda kullanılabilir hale getirecek.