Teknoloji Ekonomisi 06 KASIM 2015 / 10:00

Kickstarter’da toplam destek miktarı 2 milyar dolara ulaştı

ABD çıkışlı kar amacı gütmeyen bağış şirketi Kickstarter, son yıllarda karşımıza çıkan ilginç oluşumlardan biri. Yaratıcı bir proje fikri olup, bu fikri hayata geçirmek isteyenlerin ihtiyaçları olan finansmanı topladıkları platform, birçok projenin yüzde 100 başarıya ulaşmasını sağladı.

2009 yılında kurulan Kickstarter,  kuruluşundan bugüne kadar geçen süre zarfında projeler için toplanan finansman miktarı verilerini bugün açıkladı. 11 Ekim 2015 tarihine kadar toplam destek miktarının 2 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Kickstarter’ın açıkladığı verilere göre; 2 milyar dolar toplam 9.5 milyon bağışçıdan toplandı. 2014 yılında açılanan verilere göre; toplam bağışçı sayısı 5.7 milyondu. Belirtilen rakamlar hem Kickstarter destekçi sayısının hızla arttığını, hem de projelerin destek toplama hızının arttığını gösteriyor.

7 sene içerisinde Kickstarter’da 260 binden fazla proje yayınlandı. 51 bin adet ile en fazla proje, film ve video kategorisinde yayınlandı. İkinci sırada 15 bin proje sayısıyla teknoloji kategorisi geldi. En çok destek alan projeler arasında, 412.4 milyon dolar ile oyun; ardından 360 milyon dolar ile teknoloji kategorisinin geldiği belirtildi.  Aynı zamanda Kickstarter destekçilerin üçte birinin ikiden fazla projeyi desteklediği de notlar arasında.