Teknoloji Ekonomisi 09 NİSAN 2010 / 13:51

Kendi enerjisini sağlayabilen sualtı cihazı geliştirildi

NASA, ilk defa enerjisini okyanustaki ısı değişiminden alabilen robotik sualtı cihazını başarıyla test ettiğini duyurdu.

NASA, ilk defa enerjisini okyanustaki ısı değişiminden alabilen robotik sualtı cihazını başarıyla test ettiğini duyurdu.


NASA, sualtında işlerini yapabilecek, kendinden elektrik sağlayabilen cihaz testlerini tamamladı. Cihaz okyanustaki doğal sıcaklık değişimlerinden enerji alarak çalışabiliyor.

Hawaii sahillerindeki 3 aylık dayanıklılık testinden geçen cihaz, 300 metre ile 500 metre arasında dalıp çıkarak kendine yetecek kadar enerji sağlayabildi. Her dalışında saatte 1.7 watt enerji üreterek, kendi aksesuarlarına, GPS alıcısına, iletişim cihazına ve yüzüş kontrol pompasına yetebiliyor.

Bu uygulamadaki en önemli nokta; su yüzeyindeki nispeten daha sıcak olan su ile, sualtında bulunan soğuk su arasındaki termal enerjiyi kullanabilmek.

10 adet harici tüpe doldurulmuş kolay etkilenebilir madde, öncelikle su yüzeyinde sıcak havayla genleşiyor ve sıvılaşıyor. Ardından madde, sualtında soğuk etkisiyle katılaşıyor ve küçülüyor. Bu hareketle hareketin gerçekleştiği yatağın içinde bulunan motorin, oluşan baskıyla hareket ediyor. Bu hareketle de motor enerji üretiyor ve cihazın pillerini şarj ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun