Teknoloji Ekonomisi 31 OCAK 2012 / 09:45

Katar, Türk Telekom’un büyük ortağını satın almak için teklif verdi

Katar yönetimi, Türk Telekom’un yüzde 55 hissesine sahip olan Oger Telekom’u satın almak için teklifte bulundu. Reuters’in verdiği habere göre, Katar’ın sadece Türk Telekom için 8.5 milyar doları gözden çıkarması gerekiyor.2005 yılında 6.5 milyar dolara yüzde 55’i özelleştirilerek Oger Telekom’a satılan Türk Telekom’un geleceği kısa sürede değişebilir. Zira Reuters’in verdiği habere göre Katar, Oger Telekom’u satın almak için teklifte bulundu. Eğer teklif kabul edilirse Türk Telekom ve Avea doğrudan Katar’ın kontrolüne geçecek.

Dünyanın en agresif yatırımcılarından biri olan Katar, piyasa değeri 15.6 milyar doları bulan Türk Telekom’un büyük ortağı için doğrudan teklif götürdü. Dünyanın en büyük sıvı doğal gaz ihracatçısı konumunda bulunan Katar’ın elinde bulundurduğu servet sayesinde bugüne kadar adım attığı hemen her şirketi satın aldığını hatırlatmak gerekiyor.

Zira yakında ülkemizde de faaliyete geçmesi beklenen El Cezire televizyonu, Porsche’nin yüzde 10’u, Miramax Film, Paris Saint German’in yüzde 70 hissesi ve tarihi boyunca parasal bir değerle reklam almayan Barcelona’nın forma reklamı 171 milyon avro karşılığında Katar’ın elinde bulunuyor.

Ayrıca ülkedeki yatırım ortaklığının Denizbank’ı da satın alması gündemde yer alıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun