Teknoloji Ekonomisi 16 MART 2009 / 12:31

Katar'da kaktüs gökdelenler

Gelecek nesil mimarisi sadece dayanıklı olmakla kalmıyor. Göz alıcı tasarımların doğa ve çevre ile bütünleşmesine güzel örnekler sunuyor.

Gelecek nesil mimarisi sadece dayanıklı olmakla kalmıyor. Göz alıcı tasarımların doğa ve çevre ile bütünleşmesine güzel örnekler sunuyor.


Bankok merkezli Aesthetics Architects Go Group, Katar’ın başkenti Doha’da Tarım Bakanlığı için yeni bir bina inşaa ediyor. Farklı şekli nedeniyle mimari proje, "Kaktüs Projesi" olarak adlandırılıyor. Enerji tasarrufu sağlayan bir yapıya sahip gölge panellerinde çöldeki kaktüslerden esinlenilmiş. Paneller güneşin belli bir andaki yoğunluğuna göre açılıp kapanıyor. Bina oldukça çevreci ama inşaası için yapılacak harcamaların ve inşaa süresinin bu kadar çevre dostu olmayacağı da kesin.
YORUMLAR
SEDAT 23 MART 2014 / 19:47 0 0
HARIK BİR PIROJE
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun