Teknoloji Ekonomisi 21 MART 2011 / 17:05

Japonya’daki fabrikalar yeniden üretime geçmeye çalışıyor

11 Mart’ta Japonya’da yaşanan felaketten etkilenen şirketler yaralarını sarmaya çalışıyor. Sony ve Nissan bazı fabrikalarını “kısıtlı” da olsa tekrar açmayı başarırken Toshiba ve Renesas henüz ne zaman üretime geçeceğini tahmin edemiyor.

Tıchigi bölgesindeki lityum iyon pil fabrikasını kısmen tekrar kullanıma sokan Sony’nin Blu-ray disk üretiminin de yapıldığı altı fabrikası hala kapalı. Fabrikaların ne zaman normal üretim kapasitelerine döneceği bilinmiyor. Bu sebeple bazı cihazların üretimi konusunda başka ülkelerde dış kaynak kullanımına gidilebileceği bilgisi verildi.Yüzde 22’lik pazar payıyla Japonya’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi Nissan da beş fabrikasında kısıtlı üretime başladı. Bütünüyle araç üretimininse ancak bu haftasonuna doğru gerçekleşmesi bekleniyor.

Nissan şu anda üretimini Japonya’nın başka bölgelerindeki zarar görmediği fabrikalarda ve deniz aşırı ülkelerde sürdürüyor. Kuzey Japonya’daki Iwaki motor fabrikasının diğer üretim tesislerine göre daha geç üretime geçmesi bekleniyor.Toshiba da Iwate’deki mikro işlemci ve algılayıcı fabrikasını yeniden faaliyete geçirmek için çalışmalara başladı. Ancak şirketin bu fabrikada ne zaman üretime geçeceği henüz bilinmiyor. Akıllı telefonlar ve diğer cihazlar için küçük LCD üretimi yapan Toshiba fabrikasının da ancak bir ay sonra çalışır duruma geleceği açıklandı.Dünyanın en fazla üretim yapan beşinci yonga üreticisi Renesas, 8 fabrikasındaki üretimi durdururken ne zaman faaliyete geçeceğini bilmiyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre Nisan ayının sonuna kadar sürmesi beklenen elektrik kesintileri sona ermeden üretime geçilmek istenmiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun