Teknoloji Ekonomisi 26 AĞUSTOS 2011 / 09:51

Jailbreak ustası artık Apple çalışanı

Jailbreak ustası artık bir Apple çalışanı

Apple’ın iOS işletim sistemini her sürümde kırmayı başaran hacker’daki ışığı sonunda Apple da fark etti. Comex artık bir Apple’cı.Bugün iPhone ve iPad kullananların önemli bir bölümü, cihazlarını, Apple tarafından onaylanmayan uygulamaların yüklenmesi de dahil olmak üzere cihazlar üzerinde birçok serbestliği beraberinde getiren Jailbreak işlemini yaparak kullanıyor. Her yeni sürümde kullanıcıların en önemli rehberi ise JailbreakMe.com adlı internet sitesi.

Sitenin sahibi Comex kod adlı 19 yaşındaki hacker Nicholas Allegra, Apple tarafından keşfedilerek şirket bünyesine katıldı. Bugün işe başlaması beklenen Allegra, Apple’ın güvenlik duvarlarını aşabilmesi ve herhangi bir cihazın beynine sanki bir web sitesine giriyormuş gibi kolayca girebilmesi ile tanınıyor. ABD’li jailbreak ustası, bir cihazı kırmayı ‘İngilizce bir gazetede yazı düzenlemek kadar basit bir iş’ olarak tanımlıyor.

[caption id="attachment_33655" align="alignleft" width="199" caption="Comex kod adlı 'jailbreaker' Nicholas Allegra"][/caption]

Bükemedikleri elleri bir bir öpüyorlar

MacRumors tarafından duyurulan habere göre bu yılın başlarında yine Apple MobileNotifier’ın ünlü ismi Peter Hajas’ı almıştı. Samsung ise Android tarafında işletim sistemi modifikasyonu yapan Cyanogen’i kiralamıştı. Bu şekilde şirketler hem kendi açıklarını saptamak ve örtmek konusunda iyi bir çalışana sahip oluyor, hem de bu insanların artık kendilerine çalışmalarını engelliyor.

(Ed: Benzer olayların bankacılık sektöründe bile zaman zaman gerçekleştiği kulağımıza geliyor. Şirketler başlarına bela olan kişilerle savaşmak yerine onlara maaş ödemeyi daha cazip buluyor.)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun