Teknoloji Ekonomisi 09 NİSAN 2009 / 14:16

İsveçliler Ay'da ev inşaa edecek

Tasarladığı alternatif yaşama alanlarıyla tanınan artist Mikael Gengberg, geleneksel İsveç kulübelerini Ay'a taşımak istiyor.

Tasarladığı alternatif yaşama alanlarıyla tanınan artist Mikael Gengberg, geleneksel İsveç kulübelerini Ay'a taşımak istiyor.


İsveç'teki Mälardalen Üniversitesi bu fikri gerçekleştirmek için bir robot tasarlıyor. Akıllı robot Ay'a gönderilecek, Gengberg'in tasarladığı kabini bir uzay roketinden çıkaracak, stabil ve boş bir alan bulup Ay'ın ilk binasını inşaa edecek. Üniversite öğrencileri projenin başından son aşamasına kadar, ülkenin önde gelen robot mucitlerinden Profesör Lars Asplund ile birlikte çalışacak. Roony adı verilen robotun, kabini 2012 yılına kadar gezegene yerleştirmesi planlanıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun