Teknoloji Ekonomisi 31 MART 2012 / 18:02

İrlanda Türkiye ile ticari ilişkileri geliştirmek istiyor

İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı Joe Costello T.D.’nin liderliğindeki Enterprise Ireland ticaret heyeti, iki ülke arasındaki ticareti daha yoğun bir seviyeye taşımak hedefiyle Türkiye’yi ziyaret etti. 28-29  Mart tarihlerinde gerçekleşen ziyarete 25 şirket katılırken, söz konusu şirketler finansal hizmetler, bilişim, eğitim, BİT ve telekom, tıp teknolojileri gibi Türkiye’de belirgin büyüme potansiyelene sahip sektörlerde faaliyet gösteriyor. Bakan Costello, ticaret ve ekonomik işbirlikleri konularında Türkiye’de bakan düzeyinde temaslarda bulunarak, üst düzey yetkililerle görüşmeler gerçekleştirdi.

İki ülke arasındaki ticaret hakkında konuşan İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı Joe Costello T.D., Türkiye'nin Avrupa’daki en büyük ekonomilerden biri olduğunu ve İrlandalı şirketler için de önemli bir potansiyel sunduğunu ifade etti. Türkiye halihazırda ticari alanda önemli bir iş ortağı olduğunu belirten Bakan Costello, İrlanda’nın Türkiye’ye ihracatı güçlü bir gelişme göstererek 2011 yılında 238 milyon Euro’ya ulaştığını ve karşılıklı ticaret hacminin de 1 milyar Euro’nun üzerinde olduğunu ifade etti.

Türkiye pazarında hali hazırda 125 İrlandalı şirketin yer aldığını belirten Enterprise Ireland’ın Güney Avrupa, Ortadoğu ve Africa Direktörü John McNamara, Türkiye'nin büyüyen pazarı ve 220 milyon tüketicinin bulunduğu bölgesel pazara ulaşım imkanı sağlayan Avrupa ile Asya’yı birleştiren coğrafi konumu aracılığıyla sayısız olanak sunduğunu ifade etti.

İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı Joe Costello T.D.’nin ilk durağı Avea oldu

İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı Joe Costello T.D. ve beraberindeki ticaret heyetinin ilk durağı Avea olurken, Avea İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı ve beraberindeki 25 İrlandalı şirketin temsilcilerinden oluşan kalabalık bir ticaret heyeti için Avea Teknoloji Günü’nü düzenledi.

Türkiye’de telekom sektörünün temsilcilerinden biri olarak, İrlanda’nın önde gelen haberleşme teknolojileri şirketleriyle gerçekleştirilen çalışma toplantısında, potansiyel işbirlikleri de değerlendirilirken, İrlanda Kalkınma Ajansı’nın Türkiye’deki yatırım seferberliği kapsamında, karşılıklı ilişkiler masaya yatırıldı.

İrlanda Ticaret Bakanı’nın ziyareti hakkında konuşan Avea CEO’su Erkan Akdemir, teknolojiyi insan için kusursuz hale getirmek, mükemmel ürünlerle birlikte yenilikçi hizmetler geliştirmek ve müşterimizin her türlü ihtiyacını önceden görüp karşılamak üzere çalıştıklarını ifade ederken, yatırım ve teknoloji transferi konuları üzerine yoğunlaşan, İrlanda Ticaret ve Kalkınma Bakanı Joe Costello T.D.’nin başkanlığında gerçekleşen görüşmelerin verimli olduğunu dile getirdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun