Teknoloji Ekonomisi 25 TEMMUZ 2012 / 16:21

iPad satışlarında yüzde 84 artış yakalayan Apple yine de beklentileri karşılayamıyor

Apple iPad satışlarında yüzde 84 artış yakaladı

Apple, açıkladığı üçüncü çeyrek sonuçlarıyla son üç aylık süreçte 35 milyar dolar gelir ve 8,8 milyar dolar net kâr yakaladığını duyurdu. Buna rağmen şirket son yıllardaki en yavaş dönemini yaşıyor.30 Haziran tarihinde sona eren üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına göre kasasındaki nakit parayı da 117 milyar dolara çıkartan Apple, uygulama geliştiricilerine de 5,5 milyar dolar dağıttı. Bunun yanı sıra şirket, 9,3 dolar hisse başı artış yakaladı.

Ancak ilk bakışta gayet iyi görünen tüm bu rakamların beklentilerin altında kaldığı ifade ediliyor.

Son üç aylık dönemde dünya çapında satılan Mac cihazların satış rakamlarına bakarsak, 4 milyon 20 bin Mac bilgisayar satıldığını görüyoruz. Bu rakamın 3 milyonunu MacBook’lar oluştururken, kalan 1 milyonuysa iMac ve Mac Pro’ya ait. Bu alanda yaşanan artışın sadece yüzde 2 olmasıysa dikkat çeken bir ayrıntı olarak göze çarpıyor.

Aynı dönemde iPhone satışlarında yüzde 28’lik artışla 26 milyon satış rakamına ulaşan şirket, iPad rakamlarında da artışa imza attı. Şirket, son 3 ayda yüzde 84 artış yakaladığı iPad’lerde 17 milyon satış rakamına ulaştı. iPod satışlarındaysa yüzde 10 düşüş yaşayarak 6,8 milyon satış rakamına geriledi.

Ortaya çıkan üç aylık sonuçlara değinen Apple CEO’su Tim Cook, özellikle 17 milyonluk iPad satışının dikkat çekici olduğunun altını çizdi. Bunun yanı sıra bütün MacBook serilerini yenilediklerini belirten Cook, iOs 6 işletim sisteminin önümüzdeki sonbaharda kullanıma sunulacağını söyledi.

Mountain Lion kullanıma sunuldu

Uzun zamandır merakla beklenen Apple’ın yeni işletim sistemi OS X Mountain Lion, bugün itibariyle kullanıma sunuldu. İnternet üzerinden indirilmeye sunulan sisteme bir defaya mahsus olmak üzere 19 dolar fiyat biçildi. Mac App Store üzerinden indirilebilecek olan sisteme gelecek yeni versiyonlara kullanıcılar para ödemeyecekler.

Yeni işletim sistemiyle birlikte birçok yenilik gelmesi bekleniyor. iOS üzerinde bulunan notlar ve bildirim sistemlerinin yanı sıra, iCloud’la da uyumlu çalışacak olan Mountain Lion, kullanıcılara daha verimli bir kullanım sunacağa benziyor.

İşletim sistemini bu adres üzerinden indirebilirsiniz.

Mountain Lion ile gelen 30 yeniliği tanıtan kısa bir videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7J2mmHtqw74&feature=youtu.be[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun