Teknoloji Ekonomisi 20 HAZİRAN 2012 / 11:39

Intel InterDigital patentlerini 375 milyon dolara alıyor

Intel InterDigital patentlerini 375 milyon dolara alıyor

InterDigital’dan yapılan açıklamaya göre, kablosuz ağlarla ilgili bin 700 civarında patent 375 milyon dolara Intel’in oluyor.Intel iş alanını genişlettikçe satın almalar gerçekleştiriyor. Şirket, girdiği alanlarda kötü süprizle karşılaşmamak için patent de satın alıyor. Bunun son örneği için tam 375 milyon dolar Intel’in kasasından çıkıyor.

InterDigital’ın açıklamasına göre, kablosuz ağlarla ilgili bin 700 civarında patent Intel’in oluyor. Intel bilgisayar işlemcisinin önüne geçerek mobil alanda da söz sahibi olmak istiyor. Gelişmenin hemen ardından InterDigital hisseleri yüzde 27 oranında artış gösterdi.

InterDigital Ocak ayında şirketin kötü giden finansal durumu nedeniyle şirketin tamamını ya da patentlerini satın alacak bir yatırımcı aradığını duyurmuştu.

Intel patent başına 220 bin dolar ödemiş oldu. Aslında bu rakamın gerçekte olması gerekenin altında olduğu da konuşuluyor. Zira daha önce Nortel’in patentleri 4.5 milyar dolara satılmış ve patent başına 750 bin dolarlık bir bedel ortaya çıkmıştı. Yine de anlaşmanın her iki şirket için kısa vadede fayda getireceği kesin.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun