Teknoloji Ekonomisi 10 ŞUBAT 2012 / 15:33

Intel 6.5 milyon dolar ödemeyi kabul etti

Intel tekel davalarından kurtulamıyor

Dev yonga üreticisi, New York’ta görülen tekel karşıtı davanın sonlanması için 6.5 milyon dolar ödemeyi kabul etti.Dünyanın en büyük yonga üreticisi konumunda bulunan Intel’e, bilgisayar üreticileri tehdit ettiği ve milyarlarca dolar ödeyerek piyasadaki liderliği elinde bulundurduğu iddiasıyla dava açıldı.

New York’ta tekel karşıtı açılan davanın sona ermesi için Intel 6.5 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Bu rakam Intel için neredeyse “hiçbir şey” ifade etmiyor. Zira şirket 2011’de net 12.94 milyar dolar kazandığını açıkladı.

Dava dosyasında, Intel’in dünya çapında sistematik kampanya yürüterek kişisel bilgisayarlarda kendi yongalarının kullanılması için çalışmalarda bulunduğu belirtildi.

Anlaşmadan memnuniyet duyduğunu açıklayan Intel, müşterileri için yaptıkları işlerin her zaman kanunlara uygun, rekabetçi ve yararlı olduğunu dile getirdi.

Intel’in tekel oluşturmak nedeniyle Avrupa’da da başı beladan kurtulmadı. 2009 yılında şirkete yaklaşık bir milyar dolarlık ceza kesilmişti. Ayrıca yine 2009’da Intel, AMD’ye 1.25 milyar dolar ödemek durumunda kalmıştı.