Teknoloji Ekonomisi 17 ARALIK 2012 / 16:12

Instagram 525 milyon dolara uçtu, 1 milyar dolara kondu

2012 yılının en büyük satın alma işleminin aktörlerinden olan Instagram'ın başı, satın alma işlemleri esnasında Twitter'ın yaptığı sözlü teklifi bildirmemekten dolayı derde girebilir. 2012 yılında teknoloji dünyasında gerçekleşen en büyük satın almalardan biri olan Facebook’un 1 milyar dolara Instagram’ı satın almasının ardından aylar geçmesine karşın hala konuşulmaya devam ediyor. Reuters'in haberine göre Instagram’ın CEO’su Kevin Systrom Ağustos ayında Twitter'la Instagram satışı ile ilgili görüşmeler yapmış ve sözlü olarak 525 milyon dolar değerinde bir anlaşmaya varmış.

Buraya kadar her şey normal görünse de, teklifin Facebook’un Instagram’ı satın almasından bir kaç hafta önce yapılması ve Systrom’un Facebook satın almasının düzenlemelere uygun olup olmadığını araştıran komisyonun karşısında verdiği yeminli ifadede “Resmi hiçbir teklif veya ön protokol almadık” demiş olması Instagram’ın ve Systrom’un başını oldukça ağrıtacağa benziyor.

Twitter ve Instagram arasında birçok görüşme gerçekleşse de ortada resmi hiçbir protokolün olmaması durumu biraz yumuşatıyor. Bir diğer yandan iki şirketin ön anlaşma aşamasına gelmesi ve ardından gerçekleşen Facebook anlaşması durumu Instagram açısından biraz yokuşa sürüyor. Özellikle Twitter'ın Facebook'un yaptığı teklifin üzerine çıkacak bir teklif yapma şansını bulamamış olması rekabet etiklerine oldukça ters düşüyor.

Her ne kadar şu an ortada somut bir gelişme olmasa da, olası bir davada taşların yerinden epeyce oynayacağını söyleyebiliriz.
ETİKETLER : Facebook Instagram Twitter