Teknoloji Ekonomisi 02 TEMMUZ 2012 / 12:35

Ingram Micro, BrightPoint’i 650 milyon dolara satın alıyor

BrightPoint 650 milyon dolara satıldı

Teknoloji dağıtıcısı olan dev şirket, özellikle kablosuz cihaz dağıtıcılığı yapan BrightPoint’i satın alarak mobil alandaki faaliyetlerini geliştirmek istiyor. Böylece piyasalardaki mobil dönüşümün doğrudan dağıtıcıları etkilediği görülüyor.Kişisel bilgisayar pazarı teknoloji dağıtıcıları için en önemli gelir kaynaklarından biriyken, akıllı telefon ve tabletlerin yaygınlaşması, dağıtıcıların da yönlerinni değiştirmelerine neden oluyor.

Bu nedenle Ingram Micro ve Arrow Electronics gibi şirketler mobil alanda gelişmeye gayret ediyor. Daha önce Arrow da bilişim ürünleri ve hizmetlerini Avrupa’ya sunan Altimate şirketini satın almıştı.

BrightPoint, Apple, LG ve Nokia gibi markalardan mobil ağ operatörleri ve kablosuz ekipman üreticilerine kadar birçok teknoloji şirketinin dağıtıcılığını yürütüyor. Şirket, 35’ten fazla ülkede, yalnızca 2011 yılında 5.2 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

BrightPoint’in tahmin edilen borcuyla birlikte satın almanın yaklaşık 840 milyon doları bulması bekleniyor. Ingram Micro CEO’su Alain Monie, yaptığı açıklamayla satın almayla birlikte mobil alandaki hedeflerine ulaşabileceklerini belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun