Teknoloji Ekonomisi 30 HAZİRAN 2009 / 07:56

İlk elektronik kuantum işlemcisi geliştirildi

Yale Üniversitesi Uygulamalı Fizik bölümünden Profesör Robert Schoelkopf ve ekibi, hesaplamalar yapabilen ilk elektronik kuantum işlemcisini geliştirdi.

Yale Üniversitesi Uygulamalı Fizik bölümünden Profesör Robert Schoelkopf ve ekibi, hesaplamalar yapabilen ilk elektronik kuantum işlemcisini geliştirdi.


Kuantum işlemcisi şu şekilde çalışıyor: Alüminyum atomlar gruplanarak iki kuantum biti oluşturuyor. Atom grupları, kuantum veri yolu denilen bir yapı aracılığıyla birbirleri ile iletişim kuruyor ve bu sayede kuantum durumları değiştirilebiliyor.


Daha önceki kuantum bitlerinin durum koruma süresi nanosaniye mertebesindeyken, şimdi mikrosaniye mertebelerine çıkılıyor. Bu da kuantum işlemcilerinin konsol ve bilgisayarlarda kullanım için henüz uygun şartlara sahip olmadığını gösteriyor. Profesör Robert Schoelkopf: "İşlemcimiz şu an sadece çok temel birkaç kuantum görevini icra edebiliyor. Ancak, ilk kez tamamen elektronik bir cihazda kullanımı mümkün kılınıyor" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun