Teknoloji Ekonomisi 19 NİSAN 2012 / 16:15

IBM yılın geri kalanı için beklentilerini yükseltti

IBM birinci çeyrek sonuçlarını açıkladı

IBM, açıkladığı 2012 ilk çeyrek raporunda kârını yüzde 7 oranında arttırdığını duyurdu. Bu artışla birlikte şirketin tüm yılı kapsayan beklentileri yükseldi.Yapılan açıklamada, yılın ilk çeyrek raporuna göre hisse başına 2,61 dolar kâr eden şirket, aynı çeyrekteki satış gelirlerini 24,7 milyar dolara çıkardı. Şirket ilk çeyrek raporuna göre, özellikle yazılım ve yüksek marjlı hizmet gelirlerini arttırırken, donanım bazında düşüşler yaşadı. Analistlerin hisse başına 14,94 dolarlık öngörülerine rağmen, IBM’in hisse başına 15 dolara ulaşması bekleniyor.

Konuyla ilgili konuşan IBM'in muhasebe sorumlusu Mark Loughridge, şirket olarak yakaladıkları büyüme ivmesini yılın ikinci çeyreğinde de devam ettireceklerini ifade etti. Loughridge, özellikle ikinci çeyrekte Japonya’da girişecekleri iki zorlu projedeki engelleri aşmaları durumunda yılın ikinci yarısında da büyümeyi devam ettirecekleri söyledi. Özellikle yazılım konusunda 5,6 milyar dolar kâra geçtiklerini belirten Loughridge, bu yüzde 5’lik büyümenin şirketin beklentileri dahilinde olduğunu dile getirdi.

Şirketin net gelirlerini 3,1 milyar dolara çıkarması hakkında konuşan IBM CEO’su Ginni Rometty, ilk çeyrekte yakaladıkları başarıyı yazılıma bağladı. Rometty, her ne kadar donanım konusunda çok da başarılı bir ilk çeyrek geçirmemelerine rağmen, yılın kalan dönemlerinde donanım konusunda kâra geçmek istediklerini dile getirdi.

IBM, Amerika’da gelirlerini yüzde 1 oranında arttırarak 10,5 milyar dolara çıkartırken, Avrupa-Afrika-Uzak Doğu çapında yüzde 2 oranında düşüşle 7,6 milyar dolar gelir elde etti. Şirket Oracle, SAP ve HP gibi dev şirketlerle rekabet ediyor.