Teknoloji Ekonomisi 30 ARALIK 2011 / 12:22

IBM analitik yazılım şirketine 440 milyon dolar ödedi

IBM DemandTec'i 440 milyon dolara satın aldı

IBM, bulut bilişime dayalı pazarlama ve satış yazılımı alanında uzman DemandTec şirketini satın aldığını duyurdu.DemanTec’in sunduğu analitik yazılımlar şirketlerin fiyatlandırma kararlarını kolaylaştırdığı gibi tüketici eğilimlerini anında ölçebilmelerini ve yatırım getirilerini en kısa zamanda sağlamalarına da yardımcı oluyor.

IBM, Akıllı Ticaret girişimlerini hızlandıracak bir girişim olarak, şirketlerin farklı müşteri satın alma senaryolarını hem çevrimiçi hem de mağaza içinde incelemelerine olanak veren, bulut bilişime dayalı analitik yazılımlar sağlayan DemandTec şirketini 440 milyon dolara satın aldığını duyurdu.

Akıllı Ticaretin sadece yazılım ayağında 20 milyar dolarlık bir pazar fırsatı olduğunu öngören DemandTec’in satın alınması, IBM’in 2011 yılının Mart ayında başlattığı 'Akıllı Ticaret' alanındaki yetkinliğini daha da genişletmesi hedefleniyor.

DemandTec’in sunduğu bulut bilişim fiyatlandırma sistemi, promosyon ve diğer satın alma ve pazarlama analitikleri; şirketlerin tüketici bilgilerine anında erişimlerine ve yatırım getirilerini daha kısa zamanda sağlamalarına yardımcı oluyor.

“Akıllı Ticaret stratejimiz markaların müşterilerinin istekleri doğrultusunda satın alma, pazarlama, satış yapma ve müşterilerine hizmet sunma biçimlerini yeniden tanımlıyor” diyen IBM Türk Yazılım Bölüm Müdürü Gülsün Emüler ekliyor: “Fiyatlandırma ve tanıtım süreçlerini bilgiye dayandırmak, bu stratejinin önemli bir bölümünü oluşturur. DemandTec ise şirketlere bulut bilişim aracılığıyla doğru ürünleri doğru yerde daha etkili bir şekilde pazarlamaları, satmaları ve sunmalarına yardımcı olan müşteri tercihleri hakkında ayrıntılı bilgiler sağlıyor. Dolayısıyla, IBM’in DemandTec şirketini satın alma kararı gerek perakendecilik gerekse de diğer sektörlerdeki pazarlama ve satış yöneticilerinin şirketlerinin gelirlerini ve karlılıklarını artırmalarına yardımcı olacaktır.”

Satın almanın 2012’nin birinci çeyreğinde yürürlüğe girmesini bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun