Teknoloji Ekonomisi 28 AĞUSTOS 2012 / 09:20

IBM 1.3 milyar dolara Kenexa’yı satın alıyor

IBM 1.3 milyar dolara Kenexa’yı satın alıyor

Yazılım şirketlerini bünyesine katan devlerin başında gelen IBM, bulut tabanlı insan kaynakları yönetim yazılımı üreten Kenexa için 1.3 milyar doları gözden çıkarıyor.İnsan kaynakları yazılımı üreten Kenexa, Facebook ve LinkedIn üzerinden bağlantı kuran ağ araçlarıyla şirketlerin insanları işe alınmasını ve çalışanların yönetimini sağlıyor. 8 bin 900 müşterisi bulunan şirketin 2 bin 800 çalışanı yer alıyor. Dev satın almanın ardından IBM, Kenexa’nın müşterilerine hizmetin sürdürecek.

Son dönemde Oracle ve SAP gibi önemli şirketlerin sıkça bulut bilişim tabanlı çözümler üreten şirketleri satın aldığını görüyoruz. IBM de yazılım alanında gelişmek için hiçbir satın almadan geri kalmamak için çaba gösteriyor.

Kenexa’nın 1.3 milyar dolara satın alınmasıyla IBM çözümlerinin, kurumsal müşterilerin çalışanları arasındaki iletişimi artırma çabaları için sosyal ağ araçları kullanma fırsatı sunması bekleniyor. Daha önce benzer bir satın almayı da Microsoft, Yammer’ı alarak gerçekleştirmişti. Salesforce.com da Buddy Media’yı 689 milyon dolara satın almıştı. Oracle benzer özellikte üç sosyal ağ hizmeti sunan şirketi bünyesine katmıştı. Bu yılın ilk yarısında IBM toplam sekiz satın almayla 2.2 milyar dolar harcadı.

Satın almaya rağmen Kenexa bir süredir kâr edemeyen bir pozisyonda. 2007 yılından bu yana toplamda 150 milyon dolarlık zarar açıklayan şirket, bu yılın ilk yarısında 164 milyon dolarlık gelirinden 4 milyon dolar daha kaybetti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun