Teknoloji Ekonomisi 17 AĞUSTOS 2011 / 11:04

HTC neredeyse tüm Apple ürünlerine dava açtı

Tayvanlı Android tabanlı telefon üreticisi HTC, Apple’ı neredeyse tüm ürünlerinde patent ihlali olduğu gerekçesiyle dava etti. iPhone, iPad, iPod, Mac gibi kült ürünlerin satışının durdurulması talep edildi.Apple’ın iPad’e çok benzediği için Almanya üzerinden tüm Avrupa Birliği ülkelerinde Samsung Galaxy Tab 10.1 inç tabletlerin satışını durdurma kararı aldırması patent savaşlarını kızıştırdı. Samsung da Apple’dan geri kalmayarak bir dizi davayı ABD’de açtı.

Şimdiyse Tayvanlı akıllı telefon üreticisi HTC, Mac, iPad, iPhone, iPod, AirPort, Time Capsule ve Apple TV’de sahip olduğu üç patentin ihlal edildiği gerekçesiyle dava açtı. Davanın adresi yine ABD mahkemeleri olurken, bahsi geçen tüm ürünlerin ithalatı ve satışının durdurulması talep edildi.

Apple henüz konuyla ilgili bir yorumda bulunmadı. Son dönemin mobil piyasada moda olan ‘patent savaşları’ içinden çıkılmaz bir hal almaya başlıyor. 2010 yılında Apple, HTC’yi 20 adet patent ihlali yaptığı gerekçesiyle dava etmiş, karşılığında HTC 5 patent davasıyla cevap vermişti. Apple Temmuz ayında Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun verdiği kararla iki patent üzerinden küçük bir zafer kazanmıştı.

Görünen o ki, savaş sona ermiyor. HTC tekrar Apple’a dava açarak öcünü almakta kararlı. Son dönemde benzer davaları sıkça yaşıyoruz. Bunun yanında geçtiğimiz günlerde Motorola Mobility’yi 12,5 milyar dolara satın alan Google’ın da patent konusunda öne geçmek için böyle dev bir yatırımda bulunduğu biliniyor.
YORUMLAR
ceylan 17 AĞUSTOS 2011 / 14:46 0 0
Tam bir savaş alanı...