Teknoloji Ekonomisi 08 ŞUBAT 2012 / 17:05

HP Türkiye: FATİH ile altyapı konusunda ilgileniyoruz

HP Türkiye, 2011’i değerlendirirken, 2012’den beklentilerini açıkladı. Şirketin genel müdürü Serdar Urçar, FATİH projesinin tablet ihalesinden çok altyapı yatırımlarıyla ilgilendiklerini açıkladı.HP Türkiye Genel Müdürü Serdar Urçar geçtiğimiz yılı özetlerken, yeni yıldan beklentilerini açıkladı. Geçtiğimiz yılın kendileri için oldukça çalkantılı geçtiğini aktaran Urçar, Leo Apotheker’ın yerine Meg Whitman’ın gelişini hatırlattı.

Meg Whitman’ın gelişiyle yüzde 30’lara varan oranda hisselerinde artış görülen HP, küresel anlamda çok da iyi bir ekonomik yıl geçirmedi. Kişisel sistemlerden çıkılacağının açıklanması şirketi zor duruma düşürürken, Whitman’ın gelişiyle alınan kararlar dev şirketin toparlanmasını sağladı.

WebOS işletim sistemini açık kaynaklı hale getirmeyi planlayan HP, böylece mobil cihazlarda kendi işletim sistemini –en azından kısa vadede- kullanmayacağını açıkladı. Windows 8 bulunan HP markalı tabletlerin bu yılın sonunda piyasaya çıkması beklenirken, ultrabook pazarına da Folio ile hareket getirilmesi hedefleniyor.

“Veri patlamasına Autonomy ile çözüm getireceğiz”

2012’de dijital evrenin büyüklüğünün 2.7 milyar terabaytı bulması bekleniyor. Gartner’a göre Kasım 2011'de Facebook'a 30 milyar içerik girildi ve son verilere göre YouTube’a günde 4 milyar video yükleniyor.

Bilgi patlaması yaşanmasını beklediklerini belirten HP Türkiye Genel Müdürü, Autonomy’nin satın alınmasıyla bu bilgi kirliliğinin önüne geçerek şirketlere sadece kendi ellerinde bulunan özel bir hizmet sunacaklarını belirtti. 2011’de yaklaşık 10 milyar dolara HP bünyesine katılan Autonomy şirketi, sayısal ortamdaki yapılandırılmamış, ölçümlenemeyen veriyi yapılandırarak anlamlı hale getirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

[caption id="attachment_43446" align="alignnone" width="455" caption="Meg Whitman HP Discover 2011'de şirketin tanımını yapıyor"][/caption]

Türkiye’deki BT pazarında yazılım ve hizmet eksik kalıyor

Türkiye’deki BT pazarının IDC rakamlarına göre 9.3 milyar dolara ulaştığını açıklayan Urçar, yurtdışındaki BT pazarları ile ülkemizi karşılaştırdı. Ülkemizdeki BT pazarının yüzde 80’inin donanım, geri kalanınsa hizmet ve yazılımdan oluştuğunu belirten Urçar, yazılım ve hizmet konusunda oldukça geride kaldığımızı, pazarın gelişmesi için yazılım ve hizmet alanında büyümemiz gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de bilgi teknolojilerine bakıldığında donanım GSYH’nin yüzde 0,9’unu, yazılım ve hizmetler ise GSYH’nin sadece yüzde 0,1’ini oluşturuyor. Avrupa’da bu oranlar çok daha yüksek seviyede.

2011 yılında HP Türkiye olarak yüzde 10’un üzerinde büyüdüklerini kaydeden Urçar, 2012’yle ilgili tüm kaygılara rağmen bu yılda da büyümeyi hedeflediklerini açıkladı. HP Türkiye, içinde bulunduğu Ortadoğu, Akdeniz ve Afrika Bölgesi’nin en hızlı büyüyen en başarılı ülkesi olduğunu açıklayan Urçar, Kurumsal Çözümler Grubu’nda bölgenin 4 katı ve Kişisel Sistemler Grubu’nda ise bölgenin 2 katı oranında büyüme elde ettiklerini vurguladı.

“FATİH Projesini önemli görüyoruz”

2012’nin zor bir yıl olacağını bildiklerini ifade eden Urçar, bu yıl Türkiye ekonomisinin yüzde 2,5-3, BT sektörünün de yüzde 5-6’lık bir büyüme oranıyla sınırlı kalabileceği bilgisini verdi ve ekledi: “Ancak, bilgi teknolojileri sektörü ekonomik güçlükleri aşmakta büyük bir ekosistemdir.”

FATİH projesinin tablet ihalesiyle değil ama altyapısı ve ekosistemiyle ilgilendiklerini dile getiren Urçar, bu projenin pilot uygulamalarında eksiklerin ortaya çıkarak ilerleyen dönemde giderileceğine inandıklarını vurguladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun