Teknoloji Ekonomisi 15 MART 2011 / 10:42

HP strateji değiştiriyor, yönünü buluta çeviriyor

Leo Apotheker stratejisini ilk kez açıkladı

Hewlett-Packard yakın zamanda genel kullanıma bulut bilişim servisleri satacağını açıkladı. Ayrıca şirket, hisse başına temettüsünü 1998'den bu yana ilk kez artırıyor.

Cirosal olarak dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan HP, Leo Apotheker’nin CEO olmasıyla birlikte keskin hamlelerine devam ediyor. HP hakkındaki stratejisini ilk kez açıklamak için basın mensuplarının karşısına çıkan Apotheker, çok fazla detaya girmese de bulut bilişime özellikle vurgu yaptı.Gelirinin birçoğunu donanım üzerinden sağlayan HP, bulut bilişim stratejisini hayata geçirdiğinde Amazon ve Google gibi önemli şirketlerle zorlu bir rekabetin içine girecek.Apotheker’ın bulut bilişim stratejisinin altında HP’nin piyasalarına hakim olduğu kişisel bilgisayar ve yazıcı ile sunucu, mobil cihaz, bilgisayar ağ ekipmanı ve teknoloji servislerini bir araya getirmek olduğu düşünülüyor.Buluta odaklanmak HP’nin tüm bağlantılı teknolojilere ulaşımı için anahtarı olacak gibi görünüyor.HP hisse başına kâr payını artırıyorHP 1998 yılından bu yana hisse başına 8 sent temettü veriyordu. Mayıs’ta açıklanması beklenen temettü değerinse 12 sente çekileceği açıklandı. Ayrıca HP, her yıl kâr payını çift haneli sayılarda artırmayı hedefliyor.HP Finans Sorumlusu Cathie Lesjak, 2012 yılına kadar hisse başına 7 dolar kâr elde etmeyi hedeflediklerini açıkladı. HP geçtiğimiz yıl hisse başına 4,58 dolar kazanmıştı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun