Teknoloji Ekonomisi 10 AĞUSTOS 2012 / 07:49

HP rekor zarar bekliyor

HP rekor zarar bekliyor: 9 milyar dolar!

Dünyanın en büyük bilişim şirketlerinden Hewlett-Packard, yaklaşık 9 milyar dolar zarar beklediğini açıkladı. Şirket 2014'e kadar 27 bin kişiyi işten çıkaracak.2008 yılında Electronic Data Systems’ın (EDS) 13 milyar dolara satın alınmasının etkilerinin muhasebe kayıtlarında görülecek olması şirketin çeyrek zararı beklemesine sebep olduğu belirtildi. İki yıl önce taciz skandalı ardından görevinden alınan HP’nin eski CEO’su Mark Hurd, EDS anlaşmasını imzalamıştı.

Dev şirketin şu anki CEO’su Meg Whitman, göreve geldiği 11 aydan bu yana Mark Hurd ve kısa süreli görevde kalan Leo Apotheker’ın geride bıraktıklarını düzeltmek için gayret sarfetti. Whitman’a göre HP’nin tüm problemlerinin 2016’dan önce çözülmesi beklenmiyor. Şirketin düzelme sürecinde yüzde 8’lik iş gücüne tekabul eden 27 bin kişi işten çıkartılmaya devam ediyor.

Satın almanın doğrudan kurumsal hizmetler bölümünü etkilemesi bekleniyor. Son iki yıldır bilgi teknolojileri ve dış kaynak hizmetlerini kurumlara sunan bölümün kâr edemediği biliiniyor.

HP’nin 73 yıllık tarihindeki en büyük çeyrek zararı olarak 8.5 ila 8.9 milyar dolar açıklaması bekleniyor. Ayrıca şirket, son 15 yılda ilk kez ikinci çeyrekte zarar açıklayacak.

Ayrıca HP’nin erken emeklilik programı da beklentilerin üzerinde bir kabul gördü. Bu nedenle şirketin bir milyar dolar olarak beklediği tazminat ücretleri toplamının 1.5 ila 1.7 milyar doları bulması bekleniyor. İşten çıkarmalar 2014 yılında tamamlanacak.

HP’nin henüz tamamlanan çeyrekle ilgili zarar beklentisini açıklamasının yanında, hiç gelirlerinden söz etmemesi, şirketin zor günler geçirdiğine işaret ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun