Teknoloji Ekonomisi 19 AĞUSTOS 2011 / 09:58

HP kişisel bilgisayar, tablet ve akıllı telefon üretiminden çekiliyor

HP bilgisayar ve mobil cihaz üretimini bırakıyor

Yeni CEO ile dönüşüm sürecine giren dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi ani bir kararla bu alandan çıkıyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl 1,8 milyar dolara satın alınan Palm’dan da vazgeçilerek tablet ve akıllı telefon üretimi Ekim ayında durduruyor. Şirket 10 milyar dolara yazılım şirketi Autonomy'yi de satın almak istiyor.Bundan altı yıl önce IBM’in bireysel cihaz üretimini tamamen bırakarak önemli bir dönüşüm içine girdiğini hatırlıyoruz. Son kullanıcıdan ziyade kurumsal çözümlere yönelen IBM gibi bir başka dev de aynı yolda ilerliyor. Şirkette kısa sürede üç önemli değişim yaşanması bekleniyor.

- Yeni CEO Leo Apotheker’in gelişiyle önemli bir dönüşüm içine giren şirket Ekim ayı itibariyle tablet ve akıllı telefon üretimini durduracak.

- Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar üreticisinin bilgisayar bölümünü satması ya da yan ürün haline dönüştürmesi bekleniyor. Önümüzdeki yılın sonunda HP bilgisayarlar başka markayla satışa sunulabilir.

- Şirket, 72 yıllık tarihinin en büyük adımlarından birini atarak yazılım üreticisi Autonomy şirketini 10 milyar dolara satın almayı hedefliyor.

Gelirlerine göre dünyanın en büyük teknoloji şirketi olan HP, tıpkı IBM’in yaptığı gibi sunucu ve diğer kurumsal müşteri araçlarını satmaya devam edecek. Kurumsal tarafta HP bireyselde olduğu kadar elde edemiyor ancak çok daha fazla kâr oranları yakalayabiliyor.

Apotheker çalışan sayısında bir azalmadan söz etmedi. HP’nin dünya çapında 300 binden daha fazla çalışanı bulunuyor.

Apple gibi olmaktansa IBM gibi olmayı tercih ediyor

Açıklanan dönüşüm IBM tarzı bir iş modelini gözler önüne seriyor. Ancak şu anda dünyanın en değerli şirketi olarak gösterilen Steve Jobs önderliğindeki Apple, akıllı telefon ve tablet piyasasındaki gücüyle oldukça güçlü görünüyor.

Gleacher & Co. Analisti Brian Marshall’a göre, Apple ‘tek başına’ HP’yi kişisel bilgisayar, akıllı telefon ve tablet işinden dışarı itti. HP, Apple ile rekabet etmek yerine IBM, Oracle ve Cisco gibi rakipleri karşısında güçlenmeyi tercih etti.

Kariyerinin çoğunu Alman yazılım şirketi SAP’de geçiren Leo Apotheker’ın böyle bir dönüşüme gitmesinin normal olduğunu ifade eden Marshall, yeni CEO’nun verilen sorumluluk doğrultusunda kendi yolunda ilerlediğini aktardı.

Yeni CEO geldiğinden bu yana neler oldu?

Yaklaşık bir yıl önce Mark Hurd’ün skandalının ardından göreve gelen Apotheker, şirkette radikal değişikliklere gitti. Öncelikle bulut bilişim ve yazılıma önem vereceklerinin altını çizen yeni CEO, şirket harcamalarını kısması yönünde çalışanlarını uyardı.

Şimdi de geçen 1,8 milyar dolara satın alınan Palm’ı hiçe sayarak mobil cihaz üretiminden çıkacaklarını açıkladı. Bunun yanında dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi olan şirketin artık son kullanıcılara üretim yapmayacağını duyurdu.Gartner verilerine göre, WebOS ile mobil işletim sistemi pazarında yüzde 1’in altında pay elde edebilmesi de Apotheker’in kararında etkili oldu. HP WebOS’u ayakta tutmak için yazıcı ve bilgisayarlarını da yazılıma uyumlu hale getirmeye çalışmıştı.

Bir röportajında Apotheker, mobil cihazlarının tasarımı konusunda hayal kırıklığı yaşadığını ve çok daha fazla geri dönüşü olan, yatırım yapılabilecek fırsatlar olduğunu söyledi.

HP kişisel bilgisayar pazarından neden çıkıyor?

Bilgisayar pazarına iki CEO önce, Carly Fiorina yönetiminde ağırlık veren HP, Compaq için yaptığı yaklaşık 19 milyar dolarlık bir yatırımla dünyanın en büyük üreticisi haline geldi. Ancak bu durum şu an HP CEO’sunu tatmin etmiyor.

Dünyanın en büyük üreticisi ve şirketin en büyük gelir kalemi olan kişisel bilgisayar satışı, aynı zamanda HP’nin en kârsız işi. Ayrıca Apple’ın hızla pazarda yükselmesi de HP’nin geri adım atmasına sebep oldu.

Daha önce IBM de kişisel bilgisayar pazarında çok önemli bir oyuncu olsa da 2005 yılında bilgisayar bölümünü Lenovo’ya satmıştı.

HP hangi bölümlerini elinde tutuyor?

- Vazgeçilenler: TouchPad tablet bilgisayar ve akıllı telefonlar,

- Satılmak istenenler: Kurumlar ve bireyler için masaüstü ve dizüstü bilgisayar bölümü, Palm ile gelen WebOS,

- Şirkette kalanlar: Yazıcılar, yazılım ve servisler, kurumlar için sunucu ve ekipmanları.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun